Sevilmeyen Bir Derse Çalışmak

Sınav sürecinde ne kadar kendi alanımızı seçebilsek de o alandan hangi derse çalışıp çalışamayacağımızı seçemiyoruz ve sevilmeyen bazı dersler olabiliyor. Bu derslerin kitapları tamamıyla zorunluluktan açılıyor, soruları isteksizce çözülüyor. Ne dersi dinlerken bir heves oluyor ne de anlaşılmayan kısım irdeleniyor. Derse katılım günden güne zayıflıyor, hatta bir süre sonra tamamen kopuyor ve öğrenci derse bile girmiyor. İsteksizliğini çalışma performansına da yansıtan bazı öğrenciler bu sebepten dolayı ne kadar çalışırlarsa çalışsın yeterli başarıya ulaşamıyor. Çünkü konuyu anlamak için değil, bir zorunluluğu yerine getirmek için çalışılıyor. Ve bu başarısızlık devamında daha fazla isteksizliği getiriyor. Bu kısır döngü de maalesef ki kendini tekrar edip duruyor.

Sevilmeyen Derslerin Sebebi

Sevilmeyen Bir Derse Çalışmak
Sevilmeyen Bir Derse Çalışmak

Yine de bu döngüye girmeden sevilmeyen dersleri halletmenin yolları yok değil. Öncelikle bu dersi sevmemenizdeki nedeni bulmaya çalışın. Temeliniz yok ve nereden başlayacağınızı bilmediğiniz için mi sevmiyorsunuz? Okuldaki/ etütteki öğretmeninizi sevmediğiniz için mi dersten de soğudunuz? Dersin mantığını kafanızda oturtamıyor ve konular arasında bağlantı mı kuramıyorsunuz? Yoksa çok fazla ezber/ formül olması mı gözünüzü korkutuyor? Ya da kendi düzeyinizin üstünde bir kitapla çalıştığınız için mi anlamıyor, doğal olarak da sevmiyorsunuz? Kendinizi sorgulamakla başlayın işe. Altta yatan nedeni araştırın. Belki de sebebi sizin düşündüğünüzden çok daha basittir. Belki gözünüzde büyüttüğünüz kadar bir şey değildir. Bu sorunun “Asla yapamayacağım zaten, uğraşmayayım.” diyecek kadar bile değeri yoktur belki de.

Sorunun kaynağına indikten sonra tabi ki yapılacak şey o sorunu gidermeye çalışmak. Nasıl bir yol izleyeceğini bilemediğinizden sevmiyor ve erteliyorsanız destek alın. Sorun; ne yapabilirim, nasıl bir çalışma planı izleyebilirim diye araştırın, sorun, deneyin. Zor kitaplarla işe başladınız ve gözünüz korktuysa daha basit sorularla başlayın,daha açık anlatımlı videolar izleyin. Mantığınıza oturtamadıysanız animasyonlu konu anlatım videolarını izleyin. Hocalarınıza konular arasındaki bağıntıyı sorun, açıklamasını isteyin. Hocanız sizin için yetersiz mi geliyor? Okuldaki/ etütteki diğer hocalara gidin. Formülü/ ezberi kalıcılaştırmak için kodlamalar yapın, renkli kalem kağıtlarla ufak notlar halinde gözünüzün önünde kalacak bir yere asın. Ya da belki çalışma programınız yanlıştır, belki programınıza en uykulu saatlerinizde o dersi koymuşsunuzdur. Kendi kişiliğinize ve düzeninize göre yeni bir plan yapın. Ama yeter ki çabalayın, sorunu öylece olduğu gibi bırakıp hemen pes etmeyin. Ne kadar istemeseniz de o konu, o soru zamanı gelince karşınıza çıkacak. Ve o gün üzülmemek için şimdi biraz kendinizi zorlamanız gerekir. 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.

 Bir cevap yazın