Dil Bilgisini Halletmek

Dil bilgisi; aslında birçok öğrencinin kolay bulduğu, sınavda da “banko net” olarak görülen bir kısımdır. Paragraf kadar uzun olmaması, sayısal dersler gibi formül içermemesi ve yeterli soru çözüldüğünde geri dönütü de iyi olan bir alandır. Yeterli bir çalışmayla sizi genelde aldatmaz, emeğinizin karşılığını elbet verir. “Garanti net” gözüyle bakıldığı için ihmal edilmemeli, aksine düzenli olarak pekiştirilmelidir ki o garantiyi de elimizde kaçırmayalım.

Peki Nasıl?

Dil bilgisinin temeli en güzel derste dinleyerek atılır. Hocanızın bazı ezberleri şifrelemesi, tekerlemeye çevirmek ( isim fiil için; MA-y-IŞ-MAK veya ulama harfleri için; Y-a-Ş-a-S-ı-N gibi) işinize yarayabilir. Ayrıca konuyu adam akıllı dinlediğinizde sürekli konu tekrarı yapmakla uğraşmazsınız. Dil bilgisinin en güzel tarafı da odur aslında. Bir kez anladıktan sonra aralarda test çözmeniz bu ders için yeterlidir. Bu yüzden temelinizi iyi atmanız gerekir.

 

dil bilgisini halletmek
dil bilgisini halletmek

Okula veya dershaneye gitmiyorsanız, video izlemektense bir konu anlatım kitabından ya da internetten indireceğiniz pdf üzerinden çalışabilirsiniz. Videolar, özellikle dil bilgisi için, gerçekten zaman alan bir şey olduğundan olabildiğince okuduğunuzdan anlmaya çalışarak bu dersi halledebilirsiniz.

Bunun dışında derste dinlerken veya pdften okurken özellikle bazı konular için (yazım yanlışı, noktalama işaretleri, cümlenin ögeleri, kelime türleri, ekfiil vs.) kısa özet çıkarmanız iyi olabilir. Ne kadar basit gözükse de karıştırabileceğiniz noktalar elbet vardır ama sürekli kitaba dönüp çalışmaktansa maddeler halinde kısa notlar çıkarmak işinizi görür. Bu özetlerinizde olabildiğince örnek cümle yazar ve konuyu onun üzerinde gösterirseniz hem konuyu daha iyi anlarsınız, hem unuttuğunuzda sadece birkaç örnek üzerinde görmekle bile hatırlayabilirsiniz.

Dil Bilgisi Tekrarı Nasıl Olmalı?

Konuya yönelik çok tekrarı olmayan bir alandır. Ancak yapmanız gereken, konuyu öğrenmek için yeterli soruyu çözüp pekiştirdikten sonra, diğer haftalarda hatırlama amaçlı testlerle veya Türkçe denemeleriyle bilgiyi canlı tutmaktır. Çünkü siz ne kadar emek verirseniz o kadar karşılık alırsınız. Her hafta dil bilgisine 1-2 günde 1 saat ayırmak hayli hayli yetecektir.

Testlerle ilgili en önemli nokta, kaliteli yayın çözmektir. Çok basitten alıp kendinizi de kandırmayın ancak kaliteli gözükmek için en uç soruları sorup sınavdan uzaklaşan yayınlara da gerek yok. Zaten 2-3 kitaptan sonra göreceksiniz ki dil bilgisinde özellikle bazı konularda artık sorular birbirini taklit ediyor, ortalama sınavda ne tipte çıkar, genelde ne soruluyor görmüş olursunuz.

Böyle cepte gözüken bir dersi çok sıkı tutup diğerlerinden kaçmak için bir yol olarak da görmeyin. Ama zaten garanti yaparım, deyip tüm sene boşlamayın da. İyi bir altyapı, güzel bir tekrar size çok güzel bir sonuç getirecektir.

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın