Not Tutmanın Önemi

Herkesin farklı çalışma yöntemleri olabilir, sonuçta herkesin zeka türü ve buna bağlı olarak anlayış biçimi farklıdır. Ancak yine de öğrendiğini başkasına anlatma ve not tutma gibi yöntemlerin anlamaya katkısı inkar edilemez. Zaten öğrenciler üzerinde yapılan birçok çalışma ve gözlemde de not tutmanın öğrenmeye katkısı ortaya konmuştur. Biz de bu yazımızda not tutmanın önemini konuşalım.

Önceki yazılarımızda, nasıl not tutulur hakkında konuşmuştuk. Her dersin notlar konusunda tarzının farklı olduğunun, bu notların tekrarlarının nasıl yapılacağının, notların arada yeniden düzenlenmesi gerektiğinin üzerinde durduk.

Peki Not Tutmanın Önemi Nedir?

Dersten önce kendi okumanızla, MEB’in kitaplarına göz gezdirirken veya konu anlatım kitabından okurken önemli gördüğünüz yerleri çizmeniz, oradan anladıklarınızı kısaca yazmanız, derse hazırlıkta çok işinize yarar. Hem biraz temel atarsınız hem notlarınız sayesinde dersteki veriminiz artar.

Ders veya video sırasında üzerinde sıkça durulan, tahtaya yazılan şeyleri bir deftere geçirmeniz, hem hocanızı daha iyi dinlemenizi, hem aktif öğrenmeyi gerçekleştirmenizi sağlar. Tabi ki bunu yaparken ağızdan çıkan her şeyi, olduğu gibi yazmamanızı söylemiştik. Cümleyi yorumlamalı, anlayacağınız şekilde yeniden yazmalısınız.

not tutmanın önemi
not tutmanın önemi

Ders sırasında belki alel acele yazdığınız notları, ders bitiminde temize çekmeniz konuyu yeniden tazelemenize ve tekrarı da bu sayede gerçekleştirmenize yardımcı olur. Not sayesinde sürekli tazelenen vem üzerinden geçilen bilgiler, kalıcığını da artırır.

Notların büyük yararı da konuyu unutmanız veya bir soruda takılmanız halinde kitapları baştan taramaktansa defterinizdeki özet bilgiden kolayca eksiğinizi kapatabilmenizdir. Acil durumlarda defterinize kısa bir bakmanızla birlikte unutulan kısmı kolayca hatırlayabilirsiniz. Böylece zamandan büyük oranda tasarruf edersiniz. Ayrıca  yeniden gereksiz bilgileri tekrar etmektense, notlarınızda sadece önemli olan kısmın üzerinde durursunuz. 

Yapılan Araştırmalara Göre…

Yazımızın sonuna gelirken, yapılan bir araştırmadan bahsedelim.

Yapılan araştırmalar göre ortalama bir öğrenci;

– Dinleyerek bilginin %20’sini

-Dinlemeden önce okursa %40’ını,

-Önce okur, sonra dinler, dinledikten sonra da yazarsa %60’ını hatırlar.

Bu yüzden dediğimiz adımları aksatmadan yaparsanız, öğrenmenize ve hatırlamanıza büyük katkılarının olduklarını göreceksiniz. 

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.

 Bir cevap yazın