Dikkat Dağınıklığıyla Baş Etmek

Ders çalışırken etraftaki birçok faktör, bizim odaklanmamız konusunda büyük bir öneme sahiptir. Özellikle olumsuz konular ve bazı bireysel faktörler, yapılan işten kolayca kopmaya, odaklanamamaya ve dikkatin dağılmasına sebep olabilir. Dikkat dağınıklığı, hemen herkeste görülebilecek, çalışmaya ve odaklanmaya kısa süreli bir engeldir. Dikkat eksikliği ve hiperaktiviteyle karıştırılmaması gerekir. DEHB ( Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıkken, dikkat dağınıklığı anlık oluşan ve herkeste görülebilecek bir engeldir.

Dikkat Dağınıklığına Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Aslında buna sebep olan birçok şey bulunabilir, kişiden kişiye de değişebilir. Özellikle -Teknolojik cihazlar (telefon, tv, tablet vs),

-Ortam ışığının yetersizliği, yanlış yönden gelmesi gibi sebepler,

-Kişisel problemleri düşünme

-Gürültülü bir ortam

-Müzik dinlemek

-Aşırı tokluk veya açlık

-Çalışmayı çok uzun tutma

-Uygun bir ortamda çalışmamak

-Uykusuzluk, yorgunluk veya hasta olmak

gibi çok farklı sebepleri olabilir. Bunların dışında da sizi dersten alıkoyacak, odaklanmanızı önleyecek farklı sebepleriniz olabilir.

Bu Durum İçin Ne Yapılmalı?

Öncelikle niye çalıştığınızı, yapmanız gereken şeyi niye yaptığınızı kendinize hatırlatmak. Çünkü çoğunlukta dikkatin dağılmasına sebep olan şeyler bireysel nedenler oluyor. Bu durumda amacınızı hatırlamalı, bu zahmeti niye çektiğinizi düşünmeli ve istikrarınızı sağlamalısınız.

Teknolojik cihazlardan olabildiğince uzak bir ortam seçmelisiniz. Telefonunuzun yanınızda olmaması, internet paketinin olmaması veya tuşlu telefon kullanmak en mantıklısı diyebiliriz.

 

dikkat dağınıklığında kafein ve teknolojik cihazlar
dikkat dağınıklığında kafein ve teknolojik cihazlar

Yapmanız gereken bir diğer şey beslenmeye dikkat etmek. Kafeinin fazla tüketilmesi, ağır yemek yemek verimli çalışmaya ciddi derecede zarar verir. Kafeinde aşırı doza kaçmamalı, tahıl, kuruyemiş, balık, bitter çikolata gibi yiyecekler odaklanmaya ve verimli çalışmaya yardımcı olacaktır.

Ders çalışırken müzik dinlemek konulu yazımızı okuduysanız, bazı durumlarda müzik artık bir ihtiyaçken, bazı durumlarda bir engel olabiliyor. Engel olduğu bir durumdaysanız müzik dinlememeye çalışın. Ders arasında verdiğiniz molalarda 2-3 şarkı dinlemek sizin için iyi olabilir.

İmkanınız varsa sessiz bir ortam seçin, kütüphanelerden, etüt salonlarından faydalanabilirsiniz. Dikkat dağınıklığına sebep olabilecek gürültüde, kirlilikte, havasızlıkta veya dağınıklıkta bir ortam, sizi ister istemez çalışmadan alıkoyacaktır.

Çalışmayı çok uzatmayın. Bir de hiç sevmediğiniz bir dersse, 3-4 saatlik aralıksız bir çalışma size anca zaman kaybı olur. Aralara 10-15 dakikalık molalar koymak, farklı bir derse geçerken yarım saat- bir saatlik aralar vermek sizin için iyi olabilir.

Dikkat dağınıklığının bir diğer sebebi de uykusuzluk, yorgunluk veya hastalık demiştik. Uyku saatlerinize dikkat etmeniz gerçekten çok önemli. Hasta olduğunuz zamanlarda da çalışmak için ısrar etmek anca bu süreci uzatacaktır. Bu yüzden iyi bir dinlenmeyle kendinizi toparlamaya odaklanın, sonrasında çalışmalarınıza devam edin.

Çok basit gözüken ama dikkatinizin dağılmasına sebep olan birçok faktörü es geçmemeli ve olabildiğince ortadan kaldırmalıyız.

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.

 

 Bir cevap yazın