Sınav Senesi Çantamda Ne Var?

Tüm gün bizimle birlikte biz nereye o oraya giden, yüklerimizi de bizimle birlikte taşıyan çantalar, bana göre bazen öğrencilerinin birer düşmanı oluveriyor. Yani sen de diyeceksin bir şey bulamadın, şimdi de çantalara mı çatıyorsun, diyebilirsiniz. Tabi ki okuyunca bana da saçma gelirdi bu cümle. Ama anlatmak istediklerimi bence okumak isteyebilirsiniz.

Çanta gerçekten de bir öğrencinin, özellikle sınav öğrencisinin ruhsuz bir dostudur adeta. Evden okula, okuldan dershaneye; hafta içi hafta sonu kendimizle birlikte bir şey daha taşıyorsak da o da çantalarımız ve tabi ki içindekiler. Gün oluyor, sabah çıkmadan veya akşam yatmadan önce o gün için bir şevkle hazırlanıyor çantalar. Özellikle senenin başında bir heyecanla çalışmaya başlayan arkadaşlar, programdaki derslerin kitapları yetmiyormuş gibi “Belki boş zamanım olur da buna da bakarım.” diyerek bir ton şeyle dolduruyorlar. Peki iyi mi yapıyorlar?

Çantalar ve Doğabilecek Zararlar 

Öncelikle az önce bahsettiğimiz o ağzına kadar dolu çantalar hakkında konuşalım. Gerçekten de derslerin kitapları yanında bir de şunu da okurum, buna da çalışırım diye diye ağzına kadar doldurduğunuz çantanın hem psikolojik hem fizyolojik zararları çok büyük. O gün bir hevesle götürdüğünüz kitapların yarısına bile bakamayınca yaşayacağınız yetersizlik hissiyle birlikte ben yapamayacağım, bu kadarcık çalıştım anca, bununla sınav mı kazanılır! diyerek aslında belki yeterli gelecek çalışmalarınızı hedefi çok yüksek tuttuğunuz için değersizleştiriyorsunuz. Bunun yanında bir de o kadar yükü saatlerce oradan oraya taşımanın boyun ve belinize zararlarını bir düşünün! Omurga ve boyunda ağrı, hatta belki sıkışma, uzun dönemde kamburluk gibi birçok sorun çıkarıyor.

çantalar ve doğabilecek zararlar
çantalar ve doğabilecek zararlar

Sadece yapabileceğiniz kadar kitap alsanız, aldıklarınızın da (öyle bir imkanınız varsa) sadece çözeceğiniz kısmını koparıp götürseniz bu yük oranını bayağı azaltırsınız. Hem sağlığınız için iyi bir şey yapmış olursunuz hem de bir şeyleri tamamlamanın verdiği huzuru yaşarsınız. Aldıklarınız cidden az geliyor ve günün ortasında çözüp bitirmiş mi oluyorsunuz? Ertesi gün biraz daha fazla alırsınız- yine koparıp koymanız iyi olabilir-.

Doğru Çantayı Seçmek

Çantanızın iplerinin ince olmamasına dikkat edin. İnce ipler belli bir noktada basınç yaptığından oradaki damar ve sinirlere zarar verebilir.

Çantanızın iplerini çok uzun tutmayın, uzatıp sarkıttıkça ağırlık merkezini kaydıracağınız için ağırlığı daha çok çekersiniz. Ağır eşyaları sırt kısmına yakın yerlerde, hafif şeyleri uç kısımdaki bölmelere koyun, bu da ağırlık merkezi için dikkat etmeniz gereken bir nokta.

Tek omuz veya çapraz çantalar takmamaya çalışın. Sadece bir tarafa binen yük, gelişme döneminde şekillenen vücudunuzun bir tarafa eğimli durmasına ve vücudun yanlış şekillenmesine yol açar.

Böyle basit gibi gözüken bir konu bile ilerde size pahalıya patlayacak sonuçlar getirebilir. Özellikle çantanızı yılın neredeyse her günü kullandığınızı varsayarsak, bu konuya yeterli önemi vermeniz gerekir.

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın