Problemlerle Sorunumuz Ne?

Problemler… Birçok öğrencinin çözmeye korktuğu veya üşendiği, bu yüzden de sürekli erteledikleri bir soru tarzı. Günlük düzenli paragraf çözün dediğimizde öğrenciler her gün 20-30-40 paragraf çözerken nedense konu probleme gelince resmen yalvarıyoruz çözmeleri için. Çözümü daha çok emek ve zaman istediğinden mi, yoksa gerçekten korktukları için mi bu kadar çekiniyorlar? Yoksa daha farklı bir sebep mi var, bilemiyorum. Ama genelinde şöyle oluyor, kötü olduklarını ve geliştirmeleri gerektirdiklerini bildikleri için sürekli bir görmezden gelme çabasına giriyorlar. Sanki öyle bir konunun varlığından bile haberleri yokmuş gibi davranırlarsa sınavda da çözmelerine gerek yokmuş gibi. Problemler çok çeşitli ve her düzeyde sorulabilecek sorulara sahip olduğundan, öğrenciler genelde kendini hiçbir zaman yeterli hissedemiyor. Genel bir öğrenci psikolojisi olarak da yapamadıklarının üzerine düşüp kendilerini geliştirmektense, sürekli erteleyip ve yok sayıp iyi olduklarında pratik yaparak kendilerini bir nevi rahatlatıyorlar.

problemler
problemler

Problemler Ertelenirse Ne olur?

Peki sınav gününe gelindiğinde bu ertelemelerin bir geri dönüşü olmuyor mu? Tabi ki oluyor. Tıpkı hiç paragraf çözmeyen veya süre tutmadan çözenlerin paragraf sorularına bir saat ayırıp sınavı yetiştirememesi gibi, aynı sorunlar problem kısmında da görülüyor. Aslında o zamana kadar günde sadece 10-15 soruyla bile pratik yapsa daha kolay çözüm yöntemlerini öğrenecek öğrenciler, tüm yıl soruların yüzüne bakmıyor. Hal böyle olunca sınav esnasında o stresin de vermiş olduğu gerginlikle, zaten az buçuk bilinen çözüm yöntemleri akıllarından uçup gidiyor ve işlemi bir ton uzatarak, parmaklarıyla sayarak veya kağıda tek tek yazarak çözmeye çalışıyorlar. Alın işte sadece 12-13 soru için yarım saat, belki kırk beş dakika harcandı bile. Bir o kadar da paragrafta harcanmıştı, sınavı yarısı sadece 2 konuyu çözerek geçti. Ve tüm senenin “zaten bir şekilde yaparım, ben gelecek ay başlasam da problemler halledilir.” gibi düşüncelerin verdiği rahatlık, yerini maalesef ki gözyaşları ve pişmanlıklara bıraktı.

Ne yapabiliriz?

Sadece 10 soru… Günde sadece 10 soruyla (tabi ki kendi düzeyinizde başlayıp kademeli olarak zorlaştırarak, yerinde saymadan) problemler konusunda gerçekten büyük bir fark yaratabilirsiniz. Sınava bugünden itibaren 258 gün kalmış. Her gün 10 sorudan 2580 soru… Ortalama bir problem kitabında 50 test ve her testte 10 soru olduğunu varsayarsak, sınava kadar 5-6 kitap bitirebiliyorsunuz. Sadece 10 soruyla, günde maksimum 30 dakikayla fark yaratabilecekken, hala niye erteliyoruz?

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın