Biyoloji Tablo- Şema Hazırlama

Selamlaar herkese, bugün bir arkadaşımızın sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız. “Nasıl Not Tutulması?” yazımızda biyoloji için “mümkün olduğunca şema ve tablolarla çalışın” demiştik. Bilgiyi bir düz yazı gibi not etmektense çok geniş kapsamlılarda -ki genelde biyoloji konuları gerçekten geniş kapsamlı oluyor- tablolar yapmanız, şekiller çizmenin, çizimler üzerinden ok çekip göstermeniz gibi birçok görsellik ve biraz da karışıklık barındıran yöntemler, hafızanızda tutmanız için birebir olacaktır. Çünkü hem görsel zekayı ön plana çıkartıyorsunuz, hem düz yazı gibi tek düze olmadığı için beyniniz öğrenmeye daha açık oluyor. 

Düşünün ki bir bilgiyi şiir gibi alt alta yazıp geçmişsiniz. Bir de aynı bilgiyi bir resim üzerinde oklarla, renkli kalem, yanına konulan yıldız gibi farklı şekillerle yazmışsınız. Beyniniz hangisinde bir süre sonra daha monoton bir çalışmaya girer ve öğrenmeyi bırakır? İlkinde değil mi? Çünkü ikincisinde olan o farklı şekiller, biraz dağınıklık beyni çalışma konusunda daha dinç tutar. Ki lütfen hemen burdan defterin bir köşesinden diğerine, bir bağlantısı olmayan ve göz yoran özensiz notları desteklediğimizi çıkarmayın. Tabi ki özen olacak, tabi ki üzerine bir çalışma, emek olacak. Ama aynı zamanda biraz da ilgi çekici olacak.

Şimdi size örnek olması için yaptığım bir tabloyu paylaşayım:

 

biyoloji notları
biyoloji notları

Biyoloji Tablosunda Dikkat Edebileceğiniz Şeyler

-Pek renk kullanmadım ama siz ünlemleri veya bilgilerin yanındaki yıldızları renklendirebilirsiniz.

-İsterseniz hep karıştırdığınız bir bilginin yanına farklı bir işaret koyabilir, ya da büyük harfla ve renkli bir şekilde yazabilirsiniz. Canlıların Sınıflandırılması konusu biraz uzun, o yüzden kağıtta sıkış tıkış olabilir, ama yeterli tekrarlarla bir süre sonra alışacaksınızdır.

-Her cümleyi sonuna kadar yazmanıza gerek yok, anlayacağınız şekilde kısaltmalar veya kodlamalar yapabilirsiniz.

örn: boşaltım Üre ifadesi için “boşaltım atığı üredir” diye uzatmaktansa  bu şekilde hem yerden tasarruf eder, hem fazla yazıyla beyninizi yormaz, hem de tekrar edecek ve öğrenecek daha az bilgi- kelimeyle öğrenme hızınızı artırabilirsiniz

-Yapabileceğiniz daha çok farklı şema ve tablo tarzları var dediğim gibi;

hücre, bitkinin kısımları, omurgasızlar gibi konularda şekli çizip kenarlarına aldığınız notlar daha iyi olabilir

menstruasyon, endokrin sistem, mitoz-mayoz bölünme gibi evreli konularda birbirlerine oklarla bağlantılı olarak bilgileri yazabilir, bölünme aşamalarını evre evre çizebilirsiniz.

canlının ortak özellikleri, organik- inorganik bileşenler gibi konularda da düz yazı tarzında, bilgileri listeleyerek yazabilirsiniz 🙂

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın