Doğru Test Kitabını Seçmek

Bir bilgiyi bilmek için konuyu iyi bir yerden öğrenmek ve yeterince çalışmak yanında bu çalışmayı sorularla desteklemek de büyük önem taşır. Bu soruların ne zaman ne kadar, hangi kaynaklardan çözüldüğünün önemi de su götürmez bir gerçektir. Yani evet, sınav senesi olunca her ayrıntının ayrı bir teferruatı oluyor. “Amaaan bu da eksik kalsın!” deyip göz ardı edilmeyecek bir konu olduğu için, bu test kitabı işini sınava da yaklaşmadan konuşup halletmemiz lazım 🙂

Konuyu çok güzel çalıştınız, notlar çıkardınız, her şey süper. Sıra kaynaklardan konuyu bitirmeye geldi. Ama siz ortalama bir öğrenciyken “Ya daha yeni çalışıyorum, hafiften alayım” düşüncesiyle ilk düzey kitaplardan götürüyorsunuz. Ama bakıyorsunuz ki bu sorular tık tık tık ilerliyor, ne bir zorlanma var, ne boş bırakılan bir soru. İşte tam orada durup bir düşünmekte yarar var: Acaba bu test kitabı bana bir şey katacak mı?

Test Kitabı Seçimi

Öncelikle bir kitabı hiç sektirmeden çözebiliyorsanız, sizi zorlayacak, düşündürecek bir sorusu yoksa bırakın gitsin. Tabi bir kitabı 50-60 lira olduğu bu zamanda dediğin şey de kolay mı, derseniz doğrudur. Bu yüzden daha kitabı almadan, sizi iyi tanıyan bir rehber  hocanız veya branş hocalarınızla konuşup hangi yayınların en uygun olacağını öğrenebilirsiniz. Böylece aldıktan sonra pişman olma ihtimaliniz bayağı azalır. (Şöyle bir de not düşmek istiyorum: Ben fen lisesi öğrencisi olmama rağmen fiziğim çok çok kötüydü ve temelden almak zorundaydım diyebilirim. Etütteki fizik hocamla görüştüm, zaten bayağı tanışıklığımız vardı ve benim hangi düzeyle başlamam gerektiğini kendi de biliyordu. Bu yüzden FDD Kolay Fiziği önermişti ve gerçekten temel bir kitaptı. Yani eğer biraz da şanslıysanız, sizi tanıyan bir hocanız varsa okulun size taktığı etiketten çok sizin potansiyelinize göre bir öneride bulunabilirler.)

doğru test kitabı seçimi
doğru test kitabı seçimi

Diyelim hocalarınızla öyle bir samimiyetiniz yok, klasik birkaç şey önerip geçiyorlar. O zaman kitapçıda her düzeyden kitabı inceleyip içinden birkaç soruya göz gezdirerek bile sizin için iyi olup olmayacağını az buçuk anlayabilirsiniz.

Temel Düzey Öğrenciler İçin…

Bu saydıklarım aynı şekilde temelden almaya ihtiyaç duyan arkadaşlar için de geçerli. Sizin matematiğiniz kötüdür, belki Güray Küçük, birey A gibi bir yayınla başlamanız iyi olacaktır. Ama siz gidip sırf diğer arkadaşlarınız çözüyor diye birey B, acil matematik gibi test kitabı yayınları alırsanız, bunun geri dönüşü de sizin için kötü olur. Boşuna para harcamanızın yanında bir de çözemediğinizi görmek “Ben yapamayacağım!” düşüncesi yaratır. Ancak bu düşünceye sahip olmak için hiçbir sebep yok, doğru kaynağı doğru zamanda çözerek siz de zamanla o kaynağı çözebilecek düzeye zaten gelirsiniz.

Bu yüzden hem paranızı hem zamanınızı boşa harcamamak adına kendi düzeyinizde kitaplarla başlamak iyi olur. Biz bu kitaplara “kaynak” diyorsak, bize bir kaynak olmalı; ne çok rahat çözüp çerez niyetine bitirilmemeli ne de çok üst düzey olup hevesimizi ve bilgiye olan açlığımızı söndürmemeli.

 

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın