Başarının Anahtarı: Disiplin

Farklı yaşlardan, farklı meslek gruplarından insanlara başarıya giden yolda en önemli etken nedir, diye sorsak çok farklı cevaplar alırız. Kimileri “çok çalışmak”, kimileri “özveride bulunmak” kimileri “düzenli tekrar” gibi şeyler söyler. Ki bunlar, olabilecek cevapların sadece birkaç örneği, çok daha farklı bakış açılarıyla karşılaşacağımızdan eminiz. Ve tabi ki sayılacak her şeyin başarıda az da olsa bir payı olacaktır. Ama insanlar aslında çok önemli bir noktayı es geçiyorlar: disiplin. Başarıyı yakalamak için isterseniz en iyi kaynaktan öğrenin, isterseniz sabah akşam çalışın. Ancak bunu belli bir sistematikle yapmazsanız, bir düzen oturtmazsanız geri kalan yaptıklarınız belli bir süre için başarıyı getirecektir, daima değil. Ya da belki bir konuda işe yarayacaktır, ama başarmak istediğiniz her konuda değil.

Bugünün konusu “başarı için disiplin” yani bunu hem okul dersleriniz hem daha başka konular için baz alabilirsiniz. Belki sigarayı bırakmak istiyorsunuzdur, belki erken kalkmak istiyorsunuzdur, belki şekeri kesmek istiyorsunuzdur. Bu yazıyı genelde dersler konusunda bir başarıya ulaşmak için yazsam da, dediğim gibi hayatın geri kalanında da size yardımı dokunabilir.

Disiplin Nasıl Kurulur?

Öncelikle disiplini sağlamak istiyorsanız, bunu sağlamak ve sürdürmek için amacınız ne, bu kadar zorluğa niye katlanacaksınız, bunu belirleyin. Ders çalışmak konusunda bu istediğiniz okula gidebilmek olabilir, belli bir dereceye girmek olabilir. Aynı şekilde sigarayı bırakmak isteyen biri kendinden de önce çocuklarının sağlığı için isteyebilir, maddi yönden çok zorluyor olabilir. Yani başlarken yapılması gereken, tam yorulup pes edeceğiniz anda “Dur bir dakika, sen bu yola niye çıktın, ortasında pes etmek için mi?” diyecek, sizi vazgeçirecek, sımsıkı tutunduğunuz gerçek bir amaç belirlemelisiniz.

disiplin oluşturmak için plan
disiplin oluşturmak için plan

Saatlik, günlük veya haftalık planlar kurun

Ders çalışma konusunda dönersek, disiplin için bir diğer şey genel bir takvim hazırlamak. Bu günlük halledilecek konular, haftalık halledilecekler, veya bitirilecek kitaplar gibi hangisine daha çok uyacağınızı düşünüyorsanız, size uygun olduğunu düşünüyorsanız öyle olsun. Belki siz 17.00-19.00 arası matematik çalış denilince çalışmıyorsunuzdur, sizin için iyi olan bu hafta matematikten … konuları bitir, şeklindedir.

Aynı şekilde planı sadece ders için değil, günlük işlerinizin tümü için yapmak, derslere ayıracağınız zaman için de iyi olur. Akşam yemeğinin, duş alma saatinizin, uyku saatinizin de en azından ortalama bir vaktinin belirlenmesi iyi olur. Bir gün yemeği 5’te, diğer gün 8’de yemek, duşu dersten sıkıldığınız herhangi bir arada yapmak gibi pek de tutarlı olmayan günler, derste sürdüreceğiniz disiplin için de engel oluşturabilir.

Programı Göz Önü Bir Yere Koyun ve İşaretleyin

Online koçlukta da yaptığımız bu aslında. Programda yaptıklarınızı ve yapmadıklarınızı işaretleyip istikrar konusunda nasılsınız, görmenizi istiyoruz. Uymadıkça konulan işaretler, psikolojik bir baskı oluşturuyor ve bir dahakine daha eksiksiz yapmak için çaba gösteriliyor- yani programların amacı bu. Bu yüzden siz de bir kağıda takvim-program-çizelge gibi bir şey çıkartıp göz önüne bir yere asıp işaretlemeler yaparsanız teşvik konusunda da yardımcı olabilir.

Küçük Ödüller Koyun

Özellikle pek de alışık olmadığınız bir düzen için disiplin oluşturmaya çalışıyorsanız başlangıçta yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri de kendinizi ödüllendirmektir. Mesela çalışma konusunda planınıza uymuşsunuzdur, pazar günü kendinize bir  tatil verebilirsiniz. O hafta sinemaya gidebilirsiniz, hafta sonu kahvaltısını uzatabilirsiniz gibi. Sürekli kendinize yüklenmek olmaz, bazen hafifletmek, istediğiniz bir şey için bir günlük- yarım günlük zaman ayırmak, yeni haftaya daha iyi başlamak için de iyi olur.

Son olarak hatırlamanız gereken, alışkanlık kazanmak konusunda çok sık bahsedilen şu 21 gün kuralı. Yani disiplin o kadar kolay kurulmuyor, en azından 3 hafta dişinizi sıkmanız lazım ki buna alışabilesiniz, yaşam tarzına dönüşebilsin. İlk üç hafta biraz daha kritik, sabretmeniz ve gerçekten istemeniz çok önemli.

Umarım istediklerinizi en yakın zamanda başarabilirsiniz 🙂

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın