Kış Başlarken Moraller Nasıl?

Son birkaç gündür hissediyoruz ki kış kendini artık iyice belli ediyor. (Özellikle Ankara’da biz dolu dolu hissediyoruz bunu 🙂 ) Geceler artık iyice uzadı. Sabah güneşin doğuşunu görmekk ne kadar zorsa, havanın bir anda kararıverdiğini görmek de bir o kadar kolay oldu artık. Bu karanlığın üstüne bir de soğuklar eklenince, insanı uyumaya, daha çok uyumaya iten bir mevsime girdik diyebiliriz artık. Zaten bir adım ötesinin dondurucu bir soğuk olduğunu bilmek ne bizi yataktan çıkarmaya ikna ediyor, ne evden. Bir de mezun veya açık öğretim öğrencisiysek, imtihanımız çok daha zor diyebiliriz.

Tabi ki çalışmaktan bu kadar alıkoyan etmenler, öğrencilerin biraz da bunaldığı şu aylarda durumu iyice güçleştiriyor. Kapalı hava ister istemez insanın modunu da etkiliyor, yağmurlar da başlarsa iş iyice zorlaşacak gibi gözüküyor. Durduk yere gelen uykular, masa başında uyuyakalmalar, kapalı havanın verdiği ekstra isteksizlik… Derse belki havalar iyiyken 7-8’de başlanıyorken, kapalı ve soğuk havalarla bu saatler 9’a kayabiliyor. Hadi diyelim sabah biraz çalışmaları erteledik, akşamları da daha iyi olmuyor ki! Erkenden bastıran karanlık, “Gün bitti artık!” düşüncesini daha akşam 7-8’de akıllara yerleştiriyor. Zaten tüm gün yorulduysanız, eve karanlıkta gelince ister istemez “Gün bitti, bu saatten sonra da çalışmayayım artık” diyerek baharda gösterdiğiniz performansın belki yarısını gösteriyorsunuz.

Yani şu havalar var ya şu havalar, öğrencilerin sınav sürecinde sanki başka hiç zorluk yokmuşçasına önlerine bir engel daha çıkarıyor.

soğuk havalar ve üşengeçlikle baş etmek
soğuk havalar ve üşengeçlikle baş etmek

Bu Soğuk Havalarla Nasıl Baş Edeceğiz?

Yine de geçici engelleri gözümüzde büyütmeyip asıl yapmamız gerekene odaklanmalıyız. Önümüzde bir sınav var, biz şimdi yatsak da başkaları çalışıyor. Şimdi çalışmamak için kendimizce ortaya koyduğumuz nedenler, başkalarının da yaşadığı ama kendi amaçları için bir şekilde üstesinden geldikleri nedenler. Yani ne kadar önümüze engeller, aklımızı çelecek kaçışlar konulsa da, bunlar eninde sonunda anca kendimizi kandırmakla kalacağımız şeyler.

Bir de olaya bakmanızı istediğim bir başka açı var: Şimdi tembellik etseniz, yarın üniversitede edemeyeceksiniz. İnanın şimdiki gibi 4-5 dersi çalışıp test kitabı bitirmekten çok daha büyük sorumluluklarınız olacak. Hadi onu da geçtim, üniversiteyi de bir şekilde üşengeçlikle -biraz da aylaklıkla- bitirdiniz, iş dünyasında karşılaştığınız koşullar, şimdikinden çok daha sert olacak. Şimdi kışın 8’e kadar yatıyorken, çalışmaya başlayınca belki de 8’de işte olmanız gerekecek.

Yani arkadaşlar, yatmak şimdilik sizin açınızdan bir şeylerden kaçış olabilir, ama tembellikten etmeden önce sınav gerçeğini göz önünde bulundurun derim. Bir de hayatın gerçek koşullarıyla eninde sonunda yüzleşeceğinizi unutmayın 🙂 

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın