Sayısalcılar İçin Sosyal Problemi

Branş dersleri, AYT matematik, paragraf netlerini artırmak gibi halledilmesi gereken birçok konu varken bazen göz ardı edilen bir sorun daha var: sosyal. Birçok sayısalcıdan gördüğüm kadarıyla TYT’yi yalayıp yutuyor, AYT’de zaten önlerini alamıyoruz. Ama dönüp dolaşıp şu nokatay varıyoruz: Sosyal çalışma sıkıntısı. “Nolur beni biyolojiyle, fizikle yorun ama sosyal çalış demeyin” dercesine yalvarıyorlar adeta. Kelimelere dökmeseler bile çalışırkenki isteksizlikleri, dershanede/ okulda dersleri pek takmamaları bu düşünceyi çok net ortaya koyuyor. 

Bunun sebeplerini tartışmak biraz zor. Herkesin kendince bir soğukluğu olabilir. Kimisi sosyale çalışmayı zaman kaybetmek olarak görebilir. Kimisi sınavda branş dersleri öncelikli olduğu için sosyali sona erteleyip zaman yetiştiremeyince gözden çıkarıyordur; bu yüzden çalışmak da istemiyordur, “Zaten sınavda yapmaya fırsatım olmuyor” diye. Kimisi gerçekten sosyalle ilgilenmeyen, merak duymayan biridir, onun işi sözelle değil formülle, işlemledir; sosyal çalışmak boğuyordur. Bu sebepler kişiye ve senelik çalışma planına/ düzenine göre farklılık gösterebilir. 

Ama hepsinin ortak bir noktası var: İster çalışsınlar ister çalışmasınlar, TYT kısmında hepsi bu alandan da sorumlular. Çözüp çözmemek onlara kalsa da net ve sıralama hesaplanmasında elbette ki sosyal da işin içine katılıyor.

sosyal çalışmak
sosyal çalışmak

Sosyal Konusunda Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

Şu zamanda başlayın, bu zamanda mutlaka bitmiş olsun diye bir şey diyemem açıkçası. Ama önerebileceğim şey kendi branş derslerinizi olabildiğince azaltıp oturttuktan sonra başlamanız iyi olabilir. Burada altını çizmek istediğim bir nokta var; kendi dersleriniz bittikten sonra gibi bir şey demiyorum. Çünkü ben de öğrenciydim ve biliyorum ki ne kadar çalışırsanız çalışın konular hiçbir zaman tam olarak bitmez. İster günde 15 saat, ister her dersten 5-6 kitap bitirmiş öğrenci olsun; hiçbiri sınav günü “Ben tamamım, hazırım artık” diyemez. Bu yüzden “Şu derslerimin bitmesini bekleyeyim, sosyale öyle başlarım.” gibi bir düşünce, sizi sınav gününe kadar sosyale çalıştırmaz. Ama en azından kendi derslerinizde biraz daha rahatladıktan, önemli konuları hallettikten sonra sosyale tam olarak başlayabilirsiniz. 

Bu düzenin en önemli iki artısı şunlar olacaktır:

  • Sosyale senenin başında başlarsanız, düzenli tekrar ve soru çözümleriyle unutmamanız gerekecek. Eğer bunu sağlayamayacaksanız da dersi unutacak ve en başında harcadığınız eforu tekrar sarf edeceksiniz. Enerji ve zaman kaybı olarak size geri dönecek.
  • Diğer dersleri öğrenme aşamasını olabildiğince azaltıp (bitirmek gibi bir şeyi yine ve yine söylemiyorum dikkat ederseniz) sosyali öyle öğrenmeye başlarsanız beyninize de vakit tanımış olursunuz. Senenin başında hepsini öğrenmeye çalışıp hepsiyle yorulmaktansa, sayısal derslerini soru çözüm ve geriye dönük tekrarlar yapıp sona kalan ve kolay halledebileceğiniz konuları öğrenirken sosyale başlayabilirsiniz. Beyninizde yeni bir şeyi öğrenmek için daha çok boş yer olacaktır.

Sosyalin de diğer her ders gibi bir öneminin olduğunu ve özellikle sayısalcılar arasında sıralamada çok önemli bir payının olduğunu unutmayın. Sonuçta ilk 30-50 bindeki öğrenciler zaten feni matematiği yapabiliyordur. Onları birbirinden ayıracak olan da genelde sosyal olur. Bunu dikkate alarak senemizi planlarsak aksilikleri, oluşabilecek sorunları olabildiğince önleriz 🙂

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın