Yeni Yılda Yeni Bir Başlangıç

Koskoca bir yılı geride bıraktık yine. 365 gün… 365 yeni bir sabah, yeni bir gün, yeni bir başlangıç… Üzüldüğümüz anlar oldu, güldüğünüz, yorulduğumuz, bazen de pes ettiğimiz. Pes ettikçe yeniden başladık, yeniden denedik. Üzüldük, yorulduk, ama bir daha dedik, bir daha deneyelim.

Özellikle de sınava hazırlananlar için yorucu bir dönem geçtiğinin farkındayız. Günlerin bir an önce geçip gitmesini isterken, bir yandan da o son günün hiç gelmemesini istedik, doğru. Ve şimdi yılbaşına girerken neredeyse bir dönemlik zamanı geçirdik, sınava bir gün daha yaklaşmış olduk.

Yeni yıl, yeni başlangıç demek mi? Bilemiyoruz. Sonuçta biz ne kadar öyle desek de, kendimizi ona inandırsak da öyle olmadığı noktalar da çok. Mesela yılbaşından sonra da daha 6 aylık bir sınava hazırlık sürecimiz var. “Yeni yıl, yeni başlangıçlar” demekle bu gerçeği yok edemiyoruz. Geçen seneden miras olarak kalacak o stres, konu yetiştirme telaşı, denemeler 1 Ocak’tan sonra da devam edecek.

Yani aslında yeni başlangıçlar olaylarda değil de biz olmalı. Zaten olacak olaylara, yaşanacaklara bir çaremiz yok. Önemli olan, biz kendimizde nasıl başlangıçlar yaptık?

yeni yılda güzel bir başlangıç
yeni yılda güzel bir başlangıç

Kendimizde Görmek İstediğimiz Başlangıç

Hatalarımızdan nasıl dersler çıkardık? Çalışma programına ne kadar uyduk, bundan sonra da nasıl bir yol izleyeceğiz? Erken uyanma konusunda ne kadar yol kat ettik? Paragraf çözmeyi ne kadar düzene soktuk? Deneme sonuçlarından nasıl dersler çıkardık?

Yani asıl olan, elimizde olmayacak olaylar için bir “umut” beklemekse, o başlangıç dediğimiz şeyi kendimizde göstermek. Daha iyi çalışmak, daha verimli çalışmak, daha iyisini hedeflemek… Yeni yılda hedeflememiz gereken şey, kendimizde değiştirebileceklerimiz üzerine kurulu olmalı.

Artık sınav tarihiyle aynı yıl içindeyiz. 5-6 ay gibi bir zaman var önümüzde. Yeni bir başlangıç için hiç de geç değil. Ama geç olduğunu düşünüp kendimize yenildiğimiz anda geç olur işte. Şimdi o başlangıç için geç değil. Hataları düzeltmek için geç değil. Eksik konuları bitirmek, seri denemeye geçmek, Türkçe netlerini artırmak, problemleri, AYT matematiği halletmek için geç değil. Yeni bir başlangıç için geç değil, tek ihtiyacın olan, o başlangıca hazır bir sen.

Yeni yılın hepinize mutluluk ve başarı getirmesi dileğiyle 🙂

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın