Tatil mi, Fırsat mı?

2019-2020 öğretim yılının ilk dönemini nihayet bitiriyoruz. Hala bir öğrenci olan ben de en az sizin kadar mutluyum bu konuda. Tüm dönemin yorgunluğunu atmak için uzun bir zamanımız var. Hem de bayağı uzun. Artık tüm gün bizim, sabah erken uyanma derdi yok, servise/otobüse yetişme derdi yok, okul ortamını çekme derdi yok. 4 ay zaten bunları yeterince çekmişken artık tatil yapma zamanı geldi, mi? Yoksa özellikle 12. Sınıflar için ara tatil, tatilden çok bir fırsat mı?

Evet, biliyorum başta dediklerime içten içe siz de katılıyordunuz. Bunca yoğunluktan sonra bir tatili hak ettiğinizi düşünüyorsunuz ki bence de öyle. Ama bu ara, ne kadar isim olarak tatil diye geçse de ve 9-10-11’lere hala tatil sayılabilse de maalesef 12. Sınıflar için asıl yüklenmenin, fark atmanın, eksikleri kapatmanın zamanı. Yani aslında bir “çalışma fırsatı”.

Tatil En Verimli Nasıl Geçirilir?

“Tatili en verimli geçirmek için ne yapmalıyım?”, “Tatilde nasıl bir yol izlemeliyim?” gibi sorular birçok öğrencinin kafasında dolaşıyor. Her pdr hocasının, eğitim koçunun veya öğretmenlerin cevabı da farklı olabiliyor. “En doğrusu şudur:…” ya da “Tatilde bunu yapmalısınız.” gibi şeyler söyleyemeceğim. Ama önereceğim şey, öncelikle kendi durumunuzun bilincinde olmanız ve tatildeki çalışma programını kendi durumunuza göre hazırlamanız olacaktır. Hala TYT’de eksiği olanların yapacağı en iyi şey, ikinci döneme TYT’yi bitirmiş olarak girmektir mesela. TYT’yi bitirmiş ama tam oturtamamış, yeterli soruyu görmemiş öğrencilerse seri soru çözümü yapabilir.

tatil dönemini en verimli şekilde geçirmek
tatil dönemini en verimli şekilde geçirmek

Ya da AYT’yi çalışan biri, özellikle matematik ve geometri gibi başı çeken derslerde yeterince zamanları da varken ana konularda (türev, integral, trigonometri, analitik gibi) ilerleyebildiği kadar ilerlemek olacaktır.

Veya düzenli denemeye başlamaya hazır olan ama sürekli erteleyen veya vakit bulamayan biri, artık gündüzleri de okula/etüte gitmediğine göre buna başlayabilir.

Yani demek istediğim, “İlla konuları azaltın.” Ya da “Seri soru çözün” gibi net olarak bir tatil hedefi veremem kimseye. Hocalarınız da zaten sizin durumunuzu bilerek yorum yapıyorlardır. O yüzden sizin yapacağınız, önce kendi durumunuzu bilmek, sınava kadar nasıl bir yol izleyeceğinize kararlaştırmak. Sonrasında da bu yaklaşık 10-15 günlük tatil sürecini, 2. dönem başı için hedeflediğiniz noktaya ulaşabilmeye yönelik kullanmak, sizin için en verimlisi olacaktır.

İstediğiniz verimi aldığınız, kendinizi geliştirdiğiniz güzel bir tatil olmasını diliyorum.

 

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın