Önceliklerimizi Belirleyebilmek

Hayat, ister sınav dönemi, ister okul, ister özel hayat olsun, olaylara verdiğimiz değer ve önceliklere göre şekilleniyor. İnsan ilişkilerimiz, oluşturduğumuz çevremiz, arkamızda bıraktıklarımız, altında imzamız olan her şey, insanlara ayırdığımız zaman boyuncaki tutumlarımızla şekilleniyor. Sadece o süreç içerisinde de kalmıyor, ondan sonraki hayatımızı da etkiliyor. Yanlış kişiye verdiğimiz değer, ileriki zamanda da bize pişmanlık olarak geri dönebilir. Ya da eğitimimizi zamanında ikinci, üçüncü plana atmak, önceliklerimizden çıkarmak, ileride “keşke” olarak hayatımıza yansıyabilir.

Yani hayat, ona ve onun bize sunduklarına verdiğimiz değerden ibaret. Sınav senesinde de böyle bu, iş hayatında da böyle, hayatın son dakikalarında da. Tabii bizim şuan ilgilendiğimiz kısım, sınav senesindeki önceliklerimiz ne? Hedefimiz ve ona ulaşma sürecinde yeterince değer verip vermediğimizi irdeleyeceğiz.

Önceliklerimiz Ne Olmalı?

Her gün inatla belli bir saatte neden kalkıyoruz? Okul, etüt, özel dersler vs. bu çaba, yoğunluk ne için? Bu soruların hepsini zaten siz kendinize en başında sordunuz. Ve bir cevap buldunuz, ya da cevabın peşindesiniz ki aylarca bir tempoya katlandınız, katlanmaya da devam ediyorsunuz.

sınav senesi önceliklerimiz ne olmalı?
sınav senesi önceliklerimiz ne olmalı?

Peki, bu sorulara verdiğiniz cevaplar bu kadar netken, ona ulaşmak konusunda da net davranışlar sergiliyor muyuz? Evet, süreç uzun ve yorucu, ama sonuçlar da bu yoruculuğa değecek değerde, değil mi? O halde, buna uygun önceliklerimizi belirleyip bu yorucu süreci yaşadığımıza değer kılmamız gerekmez mi?

Biliyorum şuan hafta sonu, yatmak, gezmek, gecelere kadar sosyal medyada takılmak çok daha cazip geliyor. Etütü/ deneme sınavını kırıp arkadaşlarla takılmak, playstation’a gitmek bana da o zamanlar çok daha güzel geliyordu. Şuan da bir üniversite öğrencisiyim, finallerime çalışıyorum ve hala böyle şeyler bana cazip geliyor. Ders çalışmamak için bahane aradığım oluyor, Ankara kışında sabah yatağımdan bile çıkamıyorum. Ama şöyle bir durunca, benim önceliklerim neler? Bu okula ne için geldim, ne olarak çıkmak istiyorum? Bu soruları sordukça, bu okula gelene kadar kendi sınav senemde yaşadıklarımı düşündükçe, şimdi mi diyorum. Şimdi mi pes edeceksin, sadece 2 saat fazla uyumak için mi vazgeçeceksin hedeflerinden? Her zaman elimin altında olan telefon, istediğim zaman açıp izleyebileceğim bir film için mi vazgeçeceğim?

Peki ya siz? Tatil yok, durmak yok gibi şeyler söylemiyorum. Ama neye ne kadar zaman ayıracağınızı önemine ve aciliyetine göre belirlemek, sizi ileride yaşayacağınız pişmanlıklardan koruyacaktır.

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın