Netlerimi Nasıl Yükseltirim?

Netlerimi Nasıl Yükseltirim?

Bir dönemi bitirdik. Artık denemeler de hız kazandı diyebiliriz. TYT halledildi bazıları için, bazıları AYT’de bile bayağı ilerledi. Bu ilerleyiş, otomatikmen çözülen soru ve denemelerde netlere de yansısın isteniyor. Ancak denemelere girdikçe ya da bireysel çalışmalarda netler kontrol edildikçe  bu beklentinin pek karşılanmadığı da görülüyor. Bu da haliyle öğrencileri moral ve  motivasyon bozukluğuna, endişeye sürüklüyor. Çalışma oranında netlerde artış görememek, birçok öğrencinin korkusu, en büyük dertlerinden biri.

Peki, Netler Nasıl Yükselir?

  • Deneme Analizi

Yapılması gereken en ama en önemli şey, her şeyden önce deneme analizini iyi yapmak. Deneme sınavından çıktıktan sonra netleri hesaplamak, hangi dersten kaç yanlış/boş olduğunu, bunların hangi konulardan olduğunu not almak gerekiyor. Yapılamayan soruları mutlaka ama mutlaka tekrardan çözmek, hala çözülemiyorsa birine çözdürmek gerekiyor.

Unutmayın ki analizi yapılmamış, üzerinde çalışılmamış bir deneme, öğrenci için anca bir zaman kaybıdır.

soru netlerini artırmak
soru netlerini artırmak
  • Doğru Tekrar

Deneme analizlerinden sonra fark edeceksiniz ki bazı konularda sürekli bir yanlış/boş gözleniyor. Bu aslında “bu konuyu acilen tekrar et” sinyali. Konuyu çalışmışsınız ama anlamamışsınız. En yakın zamanda geri dönmeli ve öncesinde takıldığınız ama üzerinde durmadığınız ve fazla komplike kısımları tekrar etmelisiniz. Bu tekrarı pekiştirirken kaliteli kaynaklardan soru çözmeli, sınırlarınızı zorlamalısınız. Konunun zaten su gibi bildiğiniz kısımlarına göz atmanız “ben zaten biliyormuşum, sınavda yapamadım herhalde” diye düşünmenize ve üstünkörü geçmenize sebep olur. Ama gerçek, aslında öyle değildir.

  • Konu Çalışırken Yeterli ve Kaliteli Soru Görmek

TYT yorumlayabilme ve problemi anlayabilme açısından, AYT ezber formülü uygulayabilme açısından bol tekrarın ve sorunun ihtiyaç duyulduğu sorulardır. Yorum yapabilme gücünüzü anca sürekli o tarz sorulara maruz kalarak geliştirebilirsiniz. Bir formülü nerde nasıl uygulayacağınızı da yine onu sürekli kullanıp hafızanıza yazacak kadar soru görmekle olur. Ancak bu soru çözme işini, belli bir limite ulaşmak için uyduruk birkaç yayınla ya da kendi düzeyinizin altında olan kaynaklarla yapmaya çalışırsanız kaybeden siz olursunuz. Bu yüzden ilk önce kendi düzeyinizde başlayarak, sonrasında da kademeli olarak zorluk seviyesini artırarak belli sayıda soruyu görmeniz gerekir.

Net artırmak, birkaç haftada üzerinde çalışılıp gerçekleşecek bir şey değildir. Zaman, emek ve sabır gerektirir. Her denemede analiz yapmalı, tekrarlarınızı düzenli ve kaliteli yapmalı, yeni konuyu öğrenme aşamasında da kendinizi geliştirecek şekilde bir yol izlemelisiniz. O zaman, bir süreç içerisinde netlerin yükseldiğini göreceksiniz.

 

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın