15 Tatil ve 2. Döneme Başlarken…

 

15 tatil nihayet geldi. Kimi için bir soluklanma fırsatıyken kimileri için de asıl yüklenmek için güzel bir fırsat olan bu tatil, bize ister istemez bazı gerçekleri de hatırlatıyor aslında. Yine de konumuza geçmeden önce, bir önceki yazımızdan yarıyıl tatilini nasıl değerlendirebileceğinizi okuyabilirsiniz. Özellikle 12. Sınıf ve mezun öğrenciler için bu tatil gerçek anlamda bir tatil mi yoksa iyi değerlendirilmesi gereken bir kamp dönemi mi, hâlâ çalışmaları askıya alan öğrenciler için yazımız bu soruyu cevaplar nitelikte olacaktır.

Şimdi gelelim konumuza. Özellikle sınavı ciddiye alan, fırsatları çalışma yönünde değerlendiren öğrenciler, tatili ne kadar iyi değerlendirseler de şu gerçekle karşılaşacaklardır: Bu tatil aslında zamanın da ne kadar az kaldığının bir habercisi.

İlk dönem, yaz tatilinde de çalışan öğrenciler için sanki 4 ay değil de 5-6 ay gibi uzundu, ileride daha 1 dönemin de olduğunu bilmek öğrencileri ekstra rahatlatıyordu. Ama artık bu tatile de girmekle birlikte o önümüzde çok uzun gözüken koca bir döneme de girmiş bulunmaktayız. Yani artık “Ohoo daha bir dönem var, şu kadar zaman var.”gibi laflar yerini sayılı günlere bırakıyor. Çok değil, birkaç hafta içinde göreceksiniz bırakın günleri haftaları, aylar bile göz açıp kapayıncaya kadar geçecek. Belki hala “Yaklaşık 5 ay var.” desek de bugünler de geçecek, son günleri sayacağız.

tatil ve 2. dönem
tatil ve 2. dönem

Tatil ve Arkasındaki Gerçekler

Yani artık olayın ciddiyetini göz önüne almalı, kendi durumumuzu ve sınava kadar neler yapabileceğimizi gözden geçirmeliyiz. Evet, hiçbir şey için geç değil, gerçek bir çabayla çok büyük başarılara ulaşılabilir. Amacım asla ama asla hevesinizi, çalışma şevkinizi kırmak değil. Yani bundan sonraki sözlerimi yanlış anlayıp “Herhalde yapamayacağım, bu saatten sonra olmayacak!” düşüncelerine kapılmayın. Ama benden size bir abla tavsiyesi, bu süreçleri de yaşamış biri olarak söyleyebileceğim şey, artık biraz daha gerçekçi olmanız. Özellikle hedefiniz (sıralama, bölüm veya okul olarak) biraz daha altı dolu olarak tasarlamanız. İstediğiniz ya da yazabileceğinizi düşündüğünüz bölüm hakkında olabildiğince bilgi sahibi olmalı, o bölümün istediği ortalama dereceleri ve kendi sıralamanızı kıyaslamanız. Ülke çapında yapılan birçok deneme sınavına girip kendinizi gözlemleyin. İşin uzmanı olan bir pdr hocasından da yardım alarak ne yapabilirsiniz, hedefiniz için hangi noktaya gelmelisiniz, bu noktaya bu kalan 5 ayda nasıl bir yol izleyerek gelebilirsiniz, gerçekçi bir plan yapmak. Bir de bölüm konusunda alternatiflerinizi de araştırmanız ve her duruma karşı B ve C planı yapmanız da tercih döneminde sıkıntı yaşamamanıza büyük oranda yardımcı olur.

2.dönem, biraz da aslında gerçekçiliğin ön planda olduğu, öğrencilerin sınava kadar sağlam adımlar atması gerektiği kritik bir dönem. Bunun ne kadar erken farkında olur ve kendinize ne kadar doğru bir plan çizerseniz, o kadar fazla verim alabilirsiniz.

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın