TYT Problemler

 

Problemler, tartışmasız TYT matematiğin en önemli kısımlarından biri. Hatta ve hatta yapıtaşı diyebiliriz. Önceden sadece belli bir soru sayısında ve belli bir tarzda sorulsa da, artık neredeyse her sene seçici kısımlardan biri oluyor. Önceden “Bu problem sorusu, şu değil” diye ayırabilsek de artık biliyoruz ki hemen her konu problem olarak sorulabiliyor. Sadece kesir, sayı, havuz değil; köklü sayılar, çarpanlara ayırma, fonksiyonlar gibi diğer konular da birer problem sorusuna dönüşebiliyor.

AYT’de problem yok mu? Var. Hem de özellikle geometri soruları, analitik konusunda çok zorlayıcı problemler çıkabiliyor. Paragraf sorusu düzeyinde herhangi bir şekil, çizim olmadan bir matematik sorusu sorulabiliyor artık. Yani problemler hem tarz olarak hem içerik olarak öğrencileri zorlayan bir bölüm olmaya başladı.

Hal böyle olunca öğrencilerde de “Problemler nasıl yapılır? Bunu nasıl halledeceğim?” gibi sorular soruyor.

TYT Problemler Nasıl Halledilir?

Öncelikle yapılacak en iyi şey, tabii ki düzenli soru çözmek. Her problemin kendine göre bir soru çözme taktiği var, bunu iyi kapmak gerekiyor. Bu yüzden tekniği öğrenme aşamasında o problem tarzına yoğunlaşmak ve oturana kadar çözmek lazım. Sonrasındaysa, artık hemen hepsini öğrenince, düzenli olarak hepsinden çözmek lazım. Bu konuda ben öğrencilerime şunu öneriyorum: Her gün, farklı bir problem tarzından 20-25 soru çözün. Pazartesi sayı problemiyse Salı kesir, Çarşamba hız gibi her gün farklı bir konu. Tüm haftanın sonunda, yine hemen her konudan belli bir soru çözüp bilginizi tazelemiş olursunuz.

problemler nasıl halledilir?
problemler nasıl halledilir?

Her kitap bitirişinizde biraz daha zor, sizin sınırlarınızı zorlayan, farklı açılardan düşünmenizi sağlayan sağlam kaynaklara başlamanız da problemleri yalayıp yutmanıza yardımcı olur. Sürekli aynı yerde saymaktansa zorlansanız da daha iyisini yapmak için uğraşmak, sınav günü size emeğinizin karşılığını verecektir.

Deneme sınavlarından sonra yapamadığınız problem sorularını çok geçmeden sormanız, hocalarınıza çözdürmeniz ve nerede yanlış yaptığınızı görmeniz de sizin için yardımcı olacaktır. Farklı bir tarzı olan, çözümünü ve mantığını beğendiğiniz problemleri kesip bir dosyada ya da defterde saklayabilirsiniz. Ayda 1-2 kez açıp tekrar çözmeye çalışarak kendinize kaliteli soru dosyası oluşturabilirsiniz. Böylece kaliteli problem için sürekli soru çözmektense önceden karşılaştığınız bir problemi iyice sindirebilirsiniz.

Son olarak, arkadaşlarınızla karşılaştığınız kaliteli soruları paylaşacak bir çalışma grubu oluşturabilirsiniz. Böylece sizin almadığınız kaynaktan ya da girmediğiniz denemeden siz de faydalanmış olursunuz.

Problemler, günde çok az bir zaman ayırarak gayet iyi netler alacağınız zor ama keyifli bir konu. Asıl püf noktası, düzeni sağlayabilmek. Günde sadece yarım saat ayırarak sınava kadar gözle görülür bir fark yaratabilirsiniz.

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın