Kitap Okuma Alışkanlığı

Selam, bugün bahsedeceğim konu senin için yeni bir çağ açabilecek potansiyelde bir konu. Yepyeni bir sen istiyorsan, yapabileceklerinin en iyisini yapmak ya da hayatı anlamak istiyorsan bu yazıyı kesinlikle okumalısın…

  Kitap okumak demek sadece kendi bakış açınla değil de yüzlerce insanın bakış açısından bakmak gibidir. Düşünsene deniz manzaralı bir evin var ve zaten harika bir manzaraya bakıyorum diye düşünüp başka hiçbir yerden dışarı bakmıyorsun. Çok saçma olurdu değil mi? Belki de yemyeşil harika bir vadi manzarasını kaçırırdın kim bilir? İşte bu yüzden kitap okumak zorundasın, yepyeni dünyalara dalmak ve başkalarının zihnini okuyup en özel fikirleri alıp kendini geliştirmek için. Kitap okumak en güçlü silahtır, incecik bir kitapla dahi öğrenebileceğin binlerce şey bulabilirsin ve hayatın değişir.

kitap okuma alışkanlığı

Okumak, mucizedir. Seni her zaman birilerinden üstün kılar ve durmadan gelişmene, kaliteli zaman geçirmene ve fazlasıyla eğlenmene sebebiyet verir. Sadece kendi hayatının sıradanlığından uzaklaşıp bir gün Londra’daki gazeteci olurken diğer gün Kenya’daki yaşlı bir teyze olursun. Belki de bir büyücü. 🙂 Şu hayatta gerçekten bir şeyler yapabilmek ve donanımlı bir insan olmak istiyorsan okumak zorundasın hatta bu bir zorunluluk değil de bir eğlence aracı bence, bir taşla iki kuş gibi. Ve şimdi yavaş yavaş nasıl okuma alışkanlığı kazanabilirsin ondan bahsedeceğim.

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

  Öncelikle temelden başlamalısın, ağır gelecek ya da seni sıkacak kitaplar değil de eğleneceğini düşündüğün akıcı kitaplarla başlamalısın. Bence her insan okumayı sever, sevmeyenler ise sadece sevdiği tarzı bulamamıştır. Bu dediğimi yaptıktan sonra ise azar azar ama düzenli olarak okuma sorumluluğunu üstlenmelisin. Günde bir sayfa bile olur yeter ki asla zinciri kırma ve gün geçtikçe bu sayıyı arttır. İlk hafta bir sayfa, daha sonra ise iki… Tabi bu en az olanı, bana sorarsan beş sayfa ile başlaman ideal. Bu düzeni oturttuktan bir süre sonra ise daha kaliteli ya da öğretici kitaplar okumaya başlayarak okuma kaliteni artırabilirsin, hiçbir kitap çöp değildir ama gerçekten sana bir şeyler katması önemlidir çünkü. Emin ol bu alışkanlığı kazandıktan sonra çok daha farklı bir sen olacaksın belki de en etkili ilacı bulacaksın kendin için. 

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın