Pişman Olacağımız Halde Niye Yapıyoruz?

Bazen, bazı şeyleri daha yaşamadan pişman olacağımızı biliriz. Bunu belki hissederiz, bazense çevremiz baştan bizi bu konuda uyarır. “O çocukla olmayacak, yürümeyecek gibi, fazla kaptırma kendini.” diyen bir arkadaşınız mutlaka olmuştur. Ama yine de dinlemeden devam eder ve sonunda nedense onların dediklerini bir bir yaşarız. Ya da annenizin gözü bir arkadaşınızı tutmamıştır, sizi uyarmasına rağmen takılmaya devam edersiniz ve bir gün hiç beklemediğiniz bir davranışıyla karşılaşır ve pişmanlığı yaşarsınız. ,

Bunlar sadece sosyal hayatınızla ilgili değildir, kariyer/akademik olarak da biz gençler biraz fazla öngörüsüz davranıyor, kulaklarımızı başkalarının dediklerine karşı tıkıyor, çok geçmeden de pişmanlığını yaşıyoruz. Özellikle abimiz/ablamız ya da bizden büyük kuzen, arkadaşlarımız son sınıfta bize bir şey diyecek olsa, belki biraz da o senenin gerginliğiyle ters çıkabiliyoruz. En ufak bir tavsiye, “Bak bunu yapma, ya da bu kitabı çözerek zaman harcama, bu kadar bilgisayar başında takılma, haftada 3 gün dışardasın, arkadaş ortamına bu kadar kendini kaptırma…” gibi sözler sinir bozucu olabiliyor. Aslında bizim iyiliğimiz için söylenmiş şeyler çok yanlış anlaşılabiliyor. “Ne çok bilmiş konuşuyor bu ya!”, “Çok biliyordun madem, sen yapsaydın da daha iyi bir yeri kazansaydın!”, “Ben bunu düşünemeyecek biriyim sanki!” gibi ters lafları ya o anki sinirle yüzüne haykırıyor ya da içimizden söyleniyoruz. Ama ne tuhaftır ki, bu söylendiğimiz sözler, bir gün bizim pişmanlıklarımız olarak dönüyor. Sınavdan çıkarken belki, belki sıralamalar açıklandığında, belki kendini hiç beklemediğin bir okulda bulduğunda, belki biraz daha geç, iş hayatına başlayınca… Bu pişmanlık, hayatın bir döneminde, er ya da geç yaşanıyor. Peki neden?

Pişman Olacağın Halde Üstelemek Neden?

Daha akşamında pişman olup “Niye tüm gün çalışmadım ki!” diye söyleneceğimizi bildiğimiz halde dershaneyi ekip arkadaşlarla kafeye gitmişizdir. Niye daha aynı gün içinde pişmanlığı hissedeceğimiz halde, üstelik bunu daha yaparkenden bildiğimiz halde bu kadar rahat davranıyoruz? Erteliyoruz, yanlış öncelikler belirliyoruz, eğlenmeyi, daha çok eğlenmeyi tercih ediyoruz? Kafanı boşaltmak, rahatlamak, dinlenmek gibi sınav senesi ihtiyaç duyacağımız şeyi niye zamanı boş geçirmekle, fazla rahat davranmakla, tembellikle karıştırıyoruz?

pişman olacağını bildiğin halde yapmak
pişman olacağını bildiğin halde yapmak

Bunun en büyük nedenlerinden biri, zamana güvenmek. Daha … ay var, ya ben zaten TYT’yi bitirdim, yarın okulda boş ders var zaten o zaman açığımı kapatırım… gibi düşünceler pişman olmak için attığımız ilk adım diyebiliriz. Ama son bir ayda kamp dönemi geldiğinde, sınav günü gelip çattığında anlıyoruz ki zaman, bizim gözümüzde büyüttüğümüz kadar değildi.

İkinci neden, kendine fazla güvenmek. Ben zaten … lisesinde okuyorum, zaten geçenki denemede … netim vardı, gibi fazla güven, altı sandığımız kadar da dolu değilse pişman olmamız için adeta zemin hazırlıyor. Bu aşırı özgüvenin yanında bir de rakiplerinizi aşırı küçümsüyor olmak da bize pişmanlık olarak dönecek bir etmen.

Son olarak bir nedeni de ergenlik olarak düşünüyorum. Bu dönemin her insana getirdiği “Bana karışamazsınız! Ben ne yapacağımı biliyorum, sizin düşüncenize ihtiyacım yok!” tarzı başkaldırı, sınav senesi çalışmalara da yansıyor. Ailenin, öğretmenlerin, bizden büyük  arkadaşların yorumları sanki bizim üzerimizde hakimiyet kurmak, söz geçirmekmiş gibi geliyor. Artık çocuk olmadığımızı, kendi hayatımızla ilgili kararı kendimiz alabileceğimizi ve en iyi kararın bizimki olduğunu düşünmek gibi büyük bir hata yapıyoruz.

Ama pişmanlık duyacağımızı bildiğimiz, ya da pişman olacağımızı iddia ettikleri şeyleri yapmaya harcayacak fazladan vaktimiz yok biliyorsunuz ki. Bu yüzden, belki şimdiye kadar pişman olacağınız birçok şey yaptınız, ama bundan sonra toparlamak için var gücünüzle çalışabileceğiniz 4 ayınız var.

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın