Son 4 Ayda Ne Kadar Olur?

İkinci dönem başladı, artık son düzlüğe girdik diyebiliriz. Önceden “Ohoo, daha önümüzde 2. dönem var.” düşüncesi varken, artık güvenebileceğimiz bir zaman yok. Bir de son 1 ay girince, artık ayları değil günleri sayınca, zaman su gibi akacak. Ve sınav günü gelecek…Bu gerçek eminim tüm öğrencileri az ya da çok korkutuyordur. Özellikle 15 tatil fırsatını değerlendirememiş öğrenciler, pişmanlığını daha tatil biterkenden yaşıyorlar. 15 tatili gerçekten verimli geçirmiş olsa bile ondan önce yeterince çalışmamış ve 2. döneme hedeflediği durumda başlayamamış olan öğrenciler de bu korkuyu yoğun yaşayanlardan. Rakiplerinin nerede olduğunu gözlemleyen ve onlara nazaran geride kaldığını düşünen birçok öğrenci aynı soruyu soruyor: Son 4 ayda ne kadar olur? Yetiştirebilir miyim? Ne kadar net artırabilirim?

4 Ayda Ne Yapabilirim, Nasıl Yapabilirim?

Ne yapabileceğiniz konusunda önce bir anlaşalım. Bu, sizin istediğiniz bölüm/ sıralamayı ne kadar istediğinize bağlı. Bu isteğiniz oranında çalışmanıza bağlı. Yani ben “… nette olan biri anca şu kadar artırabilir, TYT’yi daha bitirmemişler anca şu kadar ilerler.” gibi net bir şey diyemem. Ama aradaki farkı kapatabilmeniz için ne yapabileceğinizi söyleyebilirim.

1- Kapsamlı bir çalışma planı yapmak. 

Son birkaç aya girmişken tabii ki haftalık planlarınızı, etütlerinizi belirleyin. Ama bu kısıtlı zamanda ne kadar konu biter, bunu görmek için 4 ayı kapsayacak genel bir plan yapmanız işinize çok yarayacak. Şubat ayı hedefleri, mart ayı hedefleri gibi her ayda hangi konular biter, seri denemeye ne zaman geçebilirsiniz, bunları gösterecek genel bir tablo hazırlamanız iyi olur. Mümkünse çalışma masanızın oraya asmanız, düzenli kontrol etmeniz, planınızın sürekli göz önünde bulunması, çalışmanızı teşvik edici olabilir.

4 ayda ne yapabilirsin?
4 ayda ne yapabilirsin?

2-Realist olun.

Planı yaparken, her konuya zorluğu ve uzunluğuna bağlı olarak doğru zamanlar ayırın. Trigonometriye 1 hafta, türeve 1 hafta gibi zaman ayırmak, bu hedefe ulaşamadığınızda sizi çok daha fazla yıpratacak ve daha çok endişelendirecektir. Yeterli kaynaktan yeterli soru çözmek, konuyu çok iyi anlamak için ne kadar zaman harcamanız gerektiğini doğru belirlemeniz gerekir. Aynı şekilde, gerçekten kolay konuları da 1 haftaya yaymak, uzun uzadıya çalışmak yanlış bir adım olacaktır.

Planı yaptıktan sonra, her şeyin yetişmeyeceğini görebilirsiniz. Bu durumda, mümkünse pdr hocanızdan yardım alarak en iyi derece için neyi bitirmeye ihtiyaç duyduğunuzu konuşabilir, ve programınızda öncelikle o konulara ağırlık verip bitirmeye çalışabilirsiniz.

3-Kendiniz çalışın

Son birkaç ayda hala konu bitirme derdindeyseniz, artık videolarla çalışmayı bırakıp kitaptan, hocadan dinleyerek ve sorular üzerinde öğrenmeye çalışarak konuları eritin derim. Videoların ne kadar çok zaman aldığını senenin başından beri birçok kez söyledik, belki istikrarla buna devam ettiniz. Ama artık o kadar harcanacak kadar zamanınız yok, bu yüzden lütfen bu uyarıyı dikkate alın: Sadece kendi çalışmanızla yapamadığınız konular için videolara başvurun.

4- Sorun, Öğrenin, Uygulayın

Hocanıza anlamadığınız bir yeri, sınavda çözemediğiniz bir soruyu sormaya utanmış veya üşenmiş olabilirsiniz. Ama artık utangaçlığı, tembelliği bir kenara bırakmanın zamanı geldi, hatta geçiyor. Bu yüzden, nerede ne yapıyorsanız tam verim almaya çalışın. Okulda ders mi dinliyorsunuz, anlamadığınız yerleri sonuna kadar sorun. Denemeye girdiniz ve yapamadıklarınız mı var, sınavdan çıkışta mutlaka çözdürün. Öğrenince de vakit geçirmeden başta kendi düzeyinizde olmak üzere, zamanla zorluğunu artıracağınız en az 3 çeşit kaynaktan o konuyu bitirin.

Zaman su gibi akıp geçiyor ama geç değil, hala yapabileceğiniz birçok şey varken, bunu göstermek için daha fazla ertelemeyin.

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın