Çevrenin Üzerimizdeki Etkisi

Biliyorum, doktor ya da hakim vs. olmanı isteyen bir baban veya garanti bir işe girmeni isteyen bir annen, amcan ya da teyzen var. Belki de sırf onlar yüzünden kan korkun varken doktor olmak isteyeceksin aileni mutlu etmek için. Belki de annenin tıp kazandığında alt komşuya çocuğunun tıp kazandığını sevinçle söylediği anı görmek istiyorsun. Ah yapma bunları, sen bir kukla değilsin ki! Bak sana bir hikaye, hem de doblocu bir enişte hikayesi. İşletme istediğimi ilk akrabalarıma söylediğimde o kadar garipseyerek bakmışlardı ki bana, öğüt verip durmuşlardı,böyle okumadan işsiz kalmış ve boşa okumuştum o an sanki. Planlarımdan bahsettiğimde ise Türkiye’de yapamazsın bunları, vazgeç bu sevdadan demişlerdi ama ben vazgeçer miyim? Tabi ki hayır 🙂

kendin için en iyisini seç!
kendin için en iyisini seç!

Yani demek istediğim şey şu, sana öğüt vermeye çalışan insanlar için önce bir analiz yapman gerektiği. Eğer onları dinleseydim şu an bu satırları okuyor olmazdın. Şunu unutma ki bir insan ne kadar şanslı olursa olsun ,asla şansa inanmıyorum bu arada, şans yeterli değildir sen üzerine bir şeyler katmadığın sürece. Düşünsene bir maden yatağının yakınında evin var ve zaten maden yatağı hemen yanımda diyerek madenleri çıkarmak için uğraşmıyorsun. Ama biri en uzak ülkelerden birinden gelip senin çıkarmadığın o madeni çıkarırsa da kendi şansını kendisi yaratmış olacak. Dolayısıyla kendi şansını kendin yaratacaksın ve kendi kararını da kendin vereceksin.

Öğüt Almayın Demiyoruz, Alın ama Doğru Kişiden!

Eğer birinden öğüt alacaksan illa ki; bu kişileri çok iyi seçmelisin. Akraban sana öğüt veriyorsa duyduğu şeyleri söylüyordur büyük ihtimalle, tabi o işi önceden yapmadıysa. O kadar çok işsiz kalırsın lafı duyduk ki hepimiz, bir sürü başarılı olmuş insan varken… Ve sen gidip o işi yapmış insanlarla konuşmalısın doğru bilgi almak için. Asla hayallerinden vazgeçme, çünkü sen bir balıksan eğer kimse seni ağaca çıkmaya zorlayamaz. Herkesin korktuğu o okyanusun en dibine dalıp göstermelisin gücünü ki balık olduğun anlaşılsın. Kendini ve idealini bul ve asla sana bir şey katmayacak insanların öğütlerini dinleme. Kendi yolunu çiz ve kalbini dinle. Seni okyanusun en derininde yani en tepede görmek istiyorum.

 

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın