Sorunlarla Baş Edebilmek

   Selam! Umarım bu yazıyı okurken aklında çözemediğin ve canını sıkan büyük bir sorun yoktur ama eğer varsa gel beraber bu sorunlarla baş etmeye çalışalım.

  Biliyorsun ki herkesin bir problemi var ve bunların büyüklüklerine bakılmaksızın hepimizin canını yakıyor, asla yalnız değilsin. Belki bazıları gerçekten düzeltemeyeceğin sorunlar ama bu sorunlarla baş etmeyi öğrenmek biraz da kafanı dağıtıp güçlü kalmakla sağlanabiliyor çünkü düzeltmen elinde değil. Bu kısım için bir psikologa başvurabilirsin. Bugün konuşacağımız kısım biraz daha elimizde olup değiştirebileceğimiz sorunlar. Ve emin ol biraz gayret gösterip kendini geliştirecek şeyler bulursan aşacaksın.

   İşin temelinde sana zarar veren şeyleri hayatından atmak var. Seni incitecek en ufak şeyi bile hayatında bulundurmaya devam etme, bu bir insan da olabilir bir nesne de hiç fark etmez. Gerçekten sana zarar veren şeyleri uzaklaştırdıktan sonra kendini mutlu etmeyi öğren, kendine bir uğraş bul ve onunla ilgilen ki kafan saçma sapan şeylerle dolu olmasın.

sorunlarla baş etmede meditasyon
sorunlarla baş etmede meditasyon

   Başka bir yöntem ise meditasyon yapmayı dene, kendini bu şekilde rahatlatabilirsin. Nasıl yapacağım diye sorarsan bununla alakalı bir sürü video bulunmakta.

Sorunlarla Baş Edebilmekte En Etkili Yöntem: Yazmak!

   Ve son olarak en etkili yöntemlerden biri ise yazmak. İyisiyle kötüsüyle kafanı meşgul eden her şeyi yaz ve kurtul, rahatla. Bir sayfayı ikiye ayır mesela, bir kısmına kafanı meşgul eden sorunları yaz diğer kısmına ise bu sorunlarla baş edebilmek için bulabileceğin en pratik çözümleri. Bir süre sonra kafanı meşgul eden bunca şeyin aslında ne kadar da az olduğunu ve büyüttüğünü fark edeceksin.

   Hiçbir şey senden daha önemli değil, hayatını kendi kendine zindan etme ve yaşamaya bak. Sorunları büyütmeyi bırak ve onları küçük bulutçuklara dönüştürüp kafandan at. Kendini geliştirdikçe ve özgüvenin arttıkça sorunlarla baş etme gücün de artacak. Sakın küçücük takıntıların ya da duygusal meselelerin tutsağı olma. Onlar seni değil sen onları yönet ve kendine güven, hiçbir şey seni yıldıramasın. Ve sakın unutma ki senden çok daha büyük sorunları olanlar var, şükretmeyi sakın bırakma. Sana verilen bu yaşama hakkını doya doya yaşa ve hep mutlu ol. 

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın