Son 4 Ayda Ne Kadar Olur?

 

ilk dönem konuların belki de daha başlarında da olsak “Ya zaten bunun daha ikinci dönemi var!” düşüncesiyle pek de aceleye kapılmadık. Ama bu bitmez gibi görünen zaman da su gibi açık geçince ve artık son 4 ay içerisinde olunca bir telaştır başladı. Özellikle konuları yetiştirip yetiştirememe korkusunda olanların, “Bu saatten sonra kaç net artar?”cıların sayısı son zamanlarda bayağı bir arttı diyebiliriz. AYT hakkında pek bir şey diyemeyeceğim, bitirmemeniz normal. Ama özellikle TYT konularını bitirmeyenler, bunun verdiği stresle AYT’ye de çalışamayanlar ya da kendini veremeyenler artık tüm günü bir telaş ve korku içerisinde geçiriyor. Peki, özellikle TYT konuları daha bitmemiş öğrenciler, bundan sonra ne yapmalı?

4 Ayda Ne Yapabilirim?

  • Öncelikle her konuda video izleme gibi bir huyunuz varsa, bunu artık gerçekten bırakmalısınız. Bunu dediğim öğrenciler genelde şöyle dönüşler yapıyor: “Abla ben o kadar alışmışım ki, bildiğim konularda bile izliyorum, izlemezsem vicdan azabı hissediyorum!” Eminim aranızda da böyle diyenler vardır. Ama artık konuları yetiştirme konusunda, sizi bu kadar yavaşlatan bu alışkanlık bırakılmalı. Konuları önce konu anlatım kitabından okuyun, önemli olduğunu düşündüğünüz kısımları not alın. Bu not almayı copy+ paste tarzında kitapta olduğu gibi değil, kendi cümlelerinizle yapın. Sonra video izlemektense özellikle sayısal derslerde biraz soru çözüm videosu izleyip yöntemi kapabilirsiniz. Ama sonrasında, kendi başınıza çözdüğün sorulardan öğrenmeye çalışın. Emin olun video izleyip, not çıkarıp sonra soruya geçmekten çok daha kısa sürecek. Ve emin olun kendi başınıza bilgiye ulaşmayı öğrendiğinizde, bu hem bu sene, hem üniversite hayatınızda, hem de iş hayatınızda çok fayda sağlayacak.
son 4 ayda ne kadar yetiştirebilirim?
son 4 ayda ne kadar yetiştirebilirim?

 

 

  • Yapacağınız diğer şey, bundan sonraki süreç için genel bir plan yapmak, az buçuk konular ne zaman bitecek, hangisi hangi hafta bitebilir, bunları geniş bir pencereden görün. Bunu yaparken konuları haftalara bölüştürme konusunda biraz da rasyonel olun, TYT’nin çerez konularına birer hafta, fonksiyona da bire hafta, trigonometri, integrale de bir hafta gibi bir ayrım, uyum sağlayamadığınızda daha fazla telaşa kapılmanıza sebep olur.

 

  • Zora gelin! 12. sınıf ya da mezun olup hala günde en az 200 soru görmelisin dediğimde (ki bizim zamanımızda 200 laf bile olmazdı, 200 çözen kendini o gün adam akıllı çalışmamış sayardı)  “Ama o bana çok fazla, okulda, etütte çok yoruluyorum zaten, konu çalışmam çok zaman alıyor…” gibi gibi, onlarla söylenmeyle 200 soruyu abartan çok fazla öğrenci oluyor. Arkadaşlar, bu süreç yattığım yerden, günde 100 soruyla tıp kazanayım, hukuk kazanayım düşüncesiyle sizi başarıya ulaştıracak bir süreç değil. Zora gelmek zorundasınız. Çok basit bir hesapla bile 200 çok kolay ulaşılabilir. Gözünüzde büyütmeyin.

Son 3.5-4 ay gibi bir süre kalmışken, elinizden gelenin en iyisini yapmak için, hemen şimdi masanıza oturun ve YKS’nin üstesinden gelin!

 

 

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.

 Bir cevap yazın