Kendini KIYASLAMA!

Sınava adım adım yaklaşırken, artık son düzlüğe girerken öğrencilerin sadece kendileri hakkında değil, diğerlerine karşı da bir kıyaslaması oluyor. Özellikle denemelerin artık sıklaştığını, çoğu konu çalışmalarının düzenli soru çözümü ve denemelere döndüğünü görüyoruz. Ülke çapında yapılan kaliteli yayınların denemelerinin sonuçları da önem kazanıyor. Tabi bu sınavların da sonucunda da, öğrenciler eski halleriyle olduğu kadar arkadaşlarıyla da kıyaslama yapıyor.

Bu kıyaslamalar da haliyle, son 3 ayında daha istekli ve amacına yönelik çalışması gerekirken, öğrencilerin şevkini kırıyor. “Herkes bu netlerdeyken ben bu saatten sonra bir şey yapamam!”. “Zaten bu netlere ulaşamayacağım, istediğim sıralama gelmeyecek, niye çalışıyorum ki!” tarzındaki düşünceler artmaya başlıyor.

kendini kıyaslama
kendini kıyaslama

Ancak bir noktayı unutuyorlar kıyaslama yaparken. isterseniz bu saatten sonra hiçbir şeyi değiştiremeyecek olun, yine de önünde değerlendirebileceğin 3 ay varken niye pes edesin ki? Daha yolun sonunda ne olacağını bilmeden o yolda yürümekten vazgeçmek bize ne kazandırır? Zaten istediğini sıralamaya ulaşamazsanız, bunu düşünüp ne yapabilirim, mezuna mı kalayım başka bölümleri mi araştırayım? gibi düşünceler içinde yazın bunalacaksınız. Bunu niye daha yaşamadan öne çekip, 3 ay öncesinden başlıyorsunuz? Hem de böyle bir şey daha kesin bile değilken? Yani savaşmaktan, son ana kadar mücadele etmekten kaçmak, size ne kazandıracak? Kendi kendinize baştan kaybettiğiniz hükmü verip vazgeçmek, sizi daha sınava sokmadan kaybettireceğini biliyoruz. O zaman neden son bir defa denemeyi düşünmüyorsun?

Kıyaslama Yapmak Her Zaman Olumsuz mu Olmalı?

Ayrıca, birileri sizden daha iyi netlerde olabilir, konuları çoktan bitirmiş olabilir. Bundan yola çıkıp ben onun kadar yapamam, demek yerine neden onunla konuşup nasıl çalıştığını sormuyorsunuz? Onun yaptığı yüzde yüz doğrudur, o ne yaparsa aynısını yapın demiyorum. Ama en azından onun çalışma yöntemini öğrenip kendinizle karşılaştırabilir, nereyi eksik veya yanlış yaptığınızı daha iyi tartabilirsiniz. Bu, kıyaslama şeklini motivasyonunuzu kırmayacak, hatta aslında size son 3 ayda belki de çıkmaza düşmüşken yardım edecek bir yol olabilir. Bu yüzden bu kıyaslamaları yaparken “Ben zaten bu saatten sonra bu kadar olamam, çalışsam da artık boş.” gibi düşünmek yerine “O ne yapıyor da konuları şimdiden halledebildi? Ben nerede yanlış yaptım acaba da netleri benimkinden bu kadar yüksek?” gibi, sorunun derinine inen bir sorgulama yapın. 

Bu sayede göreceksiniz ki olumsuz gibi gözüken şeyler de içinden ders çıkarılıp sizin lehinize kullanılabilecek şeyler olabiliyor.

 

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın