Uzaktan Eğitime Geçiş Sürecini Verimli Geçirmek

Son zamanlarda ülkemizde corona virüsünün görülmeye başlamasıyla birlikte birçok gelişme yaşadık. Bunlardan şuan öğrenciler için en önemlisi de tabi ki uzaktan eğitime geçiş oldu. uzaktan eğitime geçiş ile birlikte yarıda kalan konular, konuların EBA üzerinden ilerlenmesi, uzaktan eğitimde işlenecek konuların sınavda çıkmayacağı gibi açıklamalar, ne kadar arada kaybedilecek zamanı telafi etmek olsa da, öğrencilerin kafasında birçok soru da oluştu. Öncelikle uzaktan eğitimde işlenecek konular ne, biz hangi konulardan sınavda sorumlu değiliz? Biz bu konulardan sorumlu olmayacaksak, hangilerine ağırlık vermeliyiz? Hangi konular belirleyici etkiye sahip olacak? Virüsün etkisi beklenenden fazla sürerse, sınavlar ertelenecek mi? 

Bunun gibi birçok soru hem öğrenciyi hem de eğitim görevlilerini düşündüren ve maalesef ki hala netliğe kavuşmamış sorular. Peki bu kadar belirsizliğin içinde bu tatili en verimli nasıl değerlendirebiliriz?

uzaktan eğitime geçiş
uzaktan eğitime geçiş

Uzaktan Eğitime Geçiş Sürecini En İyi Şekilde Geçirmek

Öncelikle bu süreçte yapmanız gereken sizin ve sevdiklerinizin sağlığına dikkat etmek. Bu salgın başta sağlık, sonrasında eğitim, ekonomi gibi birçok konuyu tehdit eden bir şey olsa da sizin yapacağınız şey, önleminizi almak, sonrasında önünüze bakmak ve 24 saat sizinken bunu en iyi şekilde kullanmak. Sorular sizin kadar bizi de düşündürüyor, ama düşünerek hiçbir yere varamıyoruz. Bu sınav ne olacak, diye düşünmekle bu sorunu çözmüyoruz, çözemiyoruz, sabırla Milli Eğitim Bakanlığının açıklamasını bekliyoruz. Yani isterseniz sınav ne olacak diye kalkıp yine bunu düşünerek yatalım, değişen bir şey olmayacak, bizim elimizden gelebilecek hiçbir şey yok.

Bu da demek oluyor ki, bu tür sorularla motivasyonu kaybederek çalışmaktan da uzaklaşmak, bizi ancak rakiplerimizden geriye düşürecek bir şey. Bu uzaktan eğitime geçiş süreci, beklenmedik bir şekilde gelişen sınavdan önce ön eleme olarak adlandırılabilir kanımca. Kim bu zamanda motivasyonunu kaybetmez, derslerine, bitirmesi gereken konulara odaklanırsa, sınavda da farkı o atar. Olay bu kadar basit.

Bu yüzden lütfen önce sağlığınıza dikkat edin. Kişisel karantinanızı oluşturun, evinizden minimum seviyede çıkmaya çalışın, hijyeninize dikkat edin. Sonrasında da lütfen çalışmayı bırakmayın, hatta okul- etüt vs. de yokken, sizin elinizde olan tüm bu zamanı, uzaktan eğtime geçiş sürecini en verimli şekilde değerlendirin.

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın