Tatilde Bir Gün Nasıl Değerlendirilir?

Karantina zamanındayken (yani umarım siz de benim gibi kendi karantinanızı yapmışsınızdır ve olabildiğince dışarıyla irtibatı kesmişsinizdir) tüm gün bize kalması herhalde şu aralar yaşadığımız tek güzel şey. Belki tüm gün okuldayken, etütte hiç sevmediğiniz bir hocayı dinlerken geçirdiğiniz zamanı tatilde çok daha verimli geçirebilirsinizdir. Tatili pineklemek, bu aralar yaşadığımız belirsizliği bahane olarak kullanıp yatmak seçeneğini seçenler olsa da, benim sizden umduğum yaşanılanları sağlığınız tehlikede olmadığı sürece göz ardı edip çalışmalarınıza odaklanmak.

Psikolojik bir sınav verdiğimiz bu süreçte tatilde bir günü en verimli nasıl geçireceğiz? Ne yapabiliriz? Bu tatil süreci altın bir fırsata nasıl dönüştürülebilir? Gelin biraz bundan bahsedelim.

Tatilde Verimli Bir Gün Geçirmek

Öncelikle yapacağınız şey tabii ki bir program hazırlamak olmalı. Bunu isterseniz haftalık yapabilirsiniz, isterseniz her akşam bir sonraki günü planlayabilirsiniz. Ama sabah kalktığınızda o gün yapacaklarınızı, bitireceğiniz konuları, hangi dersi çalışacağınızı bilerek güne başlamalısınız. Benim bu konuda önerim, haftalık konu/ kitap bitirme hedefini yapmak (bu da sizin çalışmalarınızda nerede olduğunuza bağlı). Eğer daha konu yetiştiriyorsanız o hafta hangi konuları bitireceğinizi, konularınız bitti ama kitaplarınız bitmediyse hangi kitaptan hangi konuları çözeceğinizi belirleyin. Daha sonrasında da bunu ister haftalık düzenli bir programla, ister bir gün öncesinden hazırlanış günlük planlarla yapın. 

tatilde verimli bir gün geçirmek
tatilde verimli bir gün geçirmek

Düzenli bir saatte kalkmaya ve yatmaya özen gösterin. Tatilde zaten tüm gün benim, diyerek sabah 10-11’de kalkmak sadece günü öldürür, unutmayın.

Yaptıklarınızı, çözdüğünüz soruları, netlerinizi lütfen düzenli olarak not alın ve görebileceğiniz bir yere asın. Her gün bir öncekinden belki 10 dk fazla çalışma, belki 10 soru fazla çözme olsun, önde olmaya çalışın. Kendi challenge’ınızı yapın ve bunu bir oyuna dönüştürün. Hatta evdeki başka biriyle iddiaya da girebilirsiniz, herkes kendi işinde bir öncekine göre daha fazla uğraşacağı bir iddialaşma hem daha eğlenceli hem de motive edici olabilir.

Günlük/haftalık programınıza uydukça kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Evdeyken bu ödül pek de çeşitli olamayacak, farkındayım ama evde yapabilecek bir şey bulabilirsiniz. Tatilde evde ödül olarak dizi izleyebilir, bilgisayar oyunu oynayabilir, evdekilerle kutu oyunları oynayabilirsiniz. Yalnız dikkat, bu ödül ufak tefek işleri hallettikten sonra 2-3 saat sürecek bir ödül olmayacak, gerçekten elinizden geleni yaptığınızı hissettiğinizde kendinizi ödüllendirin derim.

Tatilde kendiniz için yapabileceğiniz en önemli şey, öncelikle sağlığınıza dikkat etmek. Sonrasında da motivasyonunuzu kaybetmemek olmalı. Lütfen belki de atağa geçmek için bir fırsat olan bu zamanı iyi değerlendirin.

 

 

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın