Karantina Zamanı Erken Kalkmak

Yaklaşık son 10 gündür, corona virüsünün ülkemize gelmesiyle adı konulmamış bir karantina altındayız diyebiliriz. Okulların ve etütlerin kapanmasıyla birlikte öğrenciler önce kısa dönemli bir tatile, bu pazartesinden beri de uzaktan eğitime geçiş yaptılar. Bu durum ne kadar daha sürecek bilmiyoruz, bu yüzden bu kişisel karantina sürecini olabildiğince verimli geçirmek ve bazı engellere rağmen çalışmak zorundayız.

Tabi evde olmak, okul/dershane gibi bir sorumluluğun olmadığını bilmek birçok öğrenciye istemeden bir rahatlık kazandırıyor. Bu da tabi ki en başta uyku saatlerinde kendini gösteriyor. Zaten tüm gün benim, istediğim kadar çalışma imkanım var, diyerek çocuklar bu uyku saatlerini kimi zaman abartabiliyor ve bu süre 9-10 saate çıkabiliyor.

Peki, karantina sürecinde uyku düzenimizi nasıl koruyabiliriz?

Karantina Sürecinde Uyku Düzenini Korumak

Öncelikle şuan bir tatilde olduğunuzu unutmanız gerekiyor. Sanki yine okul/dershane saatinde kalkmalı ve hazır olmalıymışsınız gibi kalkmalı ve kişisel bakım- giyim dahil her şeyi her zamanki gibi yapmalısınız. Biliyorum, zaten tatil olalı 1 haftayı geçti, artık rahata alışanlar çoktan alıştı. Ama geç değil, alarmı o saate kur. O saatte alarmı erteleyeceğini biliyorsan 5 dk sonrasına da kur, ve 5 dakika sonrasına daha. Eğer bu konuda kendinize güveniniz yoksa, evde o saatlerde kalkan birine söyleyin, sizi yataktan kaldırana kadar zorlasınlar.

karantina zamanı erken kalkabilmek
karantina zamanı erken kalkabilmek

Kendinize uyanma konusunda bir challenge yapabilirsiniz. Önümüzdeki 2-3 hafta için bir takvim oluşturabilir, hedeflediğiniz -ve tabii ki erken- saatte kaldıkça oraya tik atabilirsiniz.

Sabah uyandığınızda kendinize bir ritüel oluşturabilirsiniz. Kahvaltının yaklaşık belli bir saatte yenmesi, sabah uyandığınızda içtiğiniz bir bardak sudan dişinizi fırçalamanıza kadar, her şeyi belli bir sırada yapmaya özen gösterin. Daha sabahtan plansız bir güne başlamak, sizi çok daha üşengeç yapacaktır diye düşünüyorum.

Günün hedefini tamamladıktan sonra tabi ki kendinize bir ödül koyabilirsiniz. Bunu önermiştim de zaten. Ama bu ödül gece 1-2’ye kadar uzarsa, sabah sizin için sıkıntı yaratabilir. Bu yüzden kendimi ödüllendireyim, biraz dinleneyim derken kapılıp gitmeyin, ertesi güne yorgun başlamayın derim.

Umarım önce sağlıklı, sonrasında verimli bir karantina dönemi geçirirsiniz. Hem sizin hem sevdiklerinizin sağlığı için lütfen hijyeninize dikkat edin ve olabildiğince evde kalın 🙂

 

 

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın