Soru mu Çözmeliyim, Konu mu Çalışmalıyım?

Okulların/etütlerin kapanması ve bir süreliğine uzaktan eğitime geçilmesiyle birlikte, öğrencilerin tüm günü kendine kaldı. Bu kadar uzun süreyi nasıl verimli kullanacakları da bir soru işareti oldu kendileri. Çünkü elimizde ne kadar imkan ve seçenek olursa, genelde o kadar da kararsız oluyoruz. Birçok öğrenci de hem çalışması gereken konunun hem de elindeki zamanın bolluğundan, gün içinde bir belirsizlik, kararsızlık yaşıyorlar ve bir de bakıyorlar ki gün bitmiş. “AYT’deki eksik konuları mı bitireyim? TYT’den soru mu çözeyim? Eksik konu çalışması yaparken, bildiğim konuların soru tekrarını ne ara yapacağım?” gibi birçok soru, öğrencinin düzensiz ve dolayısıyla verimsiz bir gün geçirmesine sebep oluyor.

Soru- Konu Dengesini Sağlamak

Bu kargaşanın önüne geçmek için bana göre yapmanız gereken öncelikle program hazırlamak. Bunu zaten her yazıda söylüyorum. Bu programda 1 gün içinde hem konu çalışmanız hem soru çözmeniz gereken konular bir günün içine dağıtılması sizin için iyi olabilir. Çünkü sürekli konu çalıştığınız bir programda ne yeni öğrendiğiniz konuyu pekiştirmek için ne de eskiden bildiğiniz konuları yoklamak için soru çözmeye fırsatınız olmayacak. Aynı zamanda, sürekli konu çalışmak, bir tür rutine dönüşeceği için bir süre sıkılabilir ve ilk zamanlardaki verimi almayabilirsiniz. Aynı şekilde, sürekli bildiğiniz konuların sorularını çözerek de pek bir ilerleme gösteremeyeceksiniz.

tatil sürecinde ders çalışma dengesini sağlamak
tatil sürecinde ders çalışma dengesini sağlamak

Bu yüzden bence en mantıklısı, gün içine hem konu çalışmasını hem soru çözümünü bir dengede tutmak. İster günün yarısını konu, yarısını soru için ayırın; ister etütlerinizi 1 konu-1 soru düzeninde ayarlayın. Kendinize en uygun düzeni uygulayabilirsiniz.

Tabi ki burada dikkat etmeniz gereken şeyler var. Konularınız ciddi anlamda eksikse, günün yarısı kadar değil de toplamda 1-3 saatlik bir çalışmayı soru çözümüne, günün ağırlıklı olarak geri kalan kısmını konu çalışmanıza ayırın. Eğer çok az konunuz kaldıysa veya tamamıyla bittiyse bunun tam tersini uygulayın. 

Bunları yaparken, kendi ilerlemenizi görmek için 2 farklı liste hazırlayabilir, konuları konu çalışması yapılacaklar/ soru çözümü yapılacaklar olarak iki farklı listeye yazabilirsiniz. Her konu çalışması bittiğinde, onun üzerine tik atıp o konuyu soru çözümü yapılacaklar listesine ekleyebilir, orada da bitince o listede de tik atıp bir konuyu baştan sona bitirmenin mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

Umarım sizin için önce sağlıklı, sonrasında verimli bir karantina zamanı geçiyordur. Sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için lütfen hijyeninize dikkat edin ve mümkün olduğunca evde kalın.

 

 

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.

 Bir cevap yazın