Son Aylarda Konu Tekrarını Nasıl Yapmalıyım?

Son birkaç aya girmişken ve birçok konu artık bitirilirken bunların tekrarının nasıl yapılacağı da bir soru işareti olmaya başladı. Soru çözüyorum ama çok yanlışım çıktığı oluyor, konuyu baştan mı almalıyım? Tekrarı kaç kitaptan etmeliyim? Konuyu tekrar dinlemeli miyim? Not almalı mıyım? Son zamanlarda çalıştığım konuların tekrarı nasıl olmalı? gibi birçok soru öğrencileri meşgul ediyor diyebiliriz. Gelin, bu yazımızda bu sorulara cevap bulmaya çalışalım.

Önceden Bitirilen Konuların Tekrarını Yapmak

Bu son birkaç ayda zamanınızı ne yönde kullandığınız büyük önem taşıyor. Bunu genellikle bitmemiş konularınız için kullanıyor olabilirsiniz, ki normal bir durumdur. Ama yeni konular bitirirken, 3 ay, 5 ay önce bitirdiğiniz konuyu da ara ara hatırlamanız, düzenli bir kontrol etmeniz gerekiyor ki bazı bölümlerini unuttuysanız sınava kadar tekrar bakabilesiniz.

Eğer herhangi bir dersin TYT kısmını bitirdiyseniz ve konuları çalışırken en az 3-4 kaynaktan taradıysanız, yapabileceğiniz en iyi şey o derste TYT denemesine başlamanızdır. Hemen her konunun tekrarını aynı anda yapabileceğiniz için hem zamandan tasarruf sağlar, hem deneme moduna girmenizi sağlar, hem de bir eksiklik varsa birkaç deneme içerisinde bunu fark edebilirsiniz.

son aylarda konu tekrarı yapmak
son aylarda konu tekrarı yapmak

Baktınız ki bir dersin TYT kısmını bitirdiğiniz halde bazı konuları sürekli yanlış çıkıyor, yani aslında çalışırken tam oturtmamışsınız konuyu. O zaman öncelikle konuyu bir konu anlatım kitabından okuyun, sonra ister o konuyu fasikül olarak, ister o dersin test kitabını alarak o konuyu tekrar bir çözün. Baktınız, soru çözümü sırasında gerçekten fazla takılıyorsunuz, o zaman tekrarı video izleyerek yapın.

Eğer dersin TYT kısmı tam bitmediyse ama birçok konusunu bitirdiyseniz, tekrar etmek için bir test kitabı alın (bu konu öğrenme sırasında çözdüğünüz 3-4 kitaba ek olarak) ve haftada bir günü genel tekrara ayırın. Bitirdiğiniz her konudan, konunun uzunluğuna göre 1-2 test çözün, yine fazla yanlışınız çıkarsa konuyu tekrar edin.

 

Son Zamanlarda Bitirilen Konuların Tekrarı

Birkaç hafta önce bitirdiğiniz bir konunun da tekrarını yapmalısınız ki taze bilgiyi boşu boşuna harcamayın. Nasıl tekrar yapılacağıyla ilgili birçok yazı paylaşmıştık ama yine de yineleyelim: Bir konuyu bitirdiğinizde  gün, o haftasonu ve 2 hafta içerisinde tekrar bakmanız gerekiyor. Bu, tuttuğunuz notlar olabilir, konu anlatım kitabınıza göz atmak olabilir. Ve yeterince soruyla pekiştirdiğinizden emin olun.

Yeterince soru çözmek demek, ilk öğrendiğiniz hafta 4 kitaptan da bitirin, tüm kitaplardan bitmiş olsun demek değil tabi ki. İlk öğrendiğiniz hafta 2-3 kitaptan bitirin, bir hafta sonra 1 kitaptan daha bitirin, 1 ay içerisinde de en başta dediğim gibi, 2-3 test çözerek hatırlamaya çalışın derim.

 

Umarım hepiniz için sağlıklı ve verimli bir gün olmuştur. Kendinizin ve sevdiklerinizin sağlığı için lütfen hijyeninize dikkat edin ve olabildiğince evde kalın 🙂 

 

 

 

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın