Motivasyon Kaybı Yaşayan Öğrenciler İçin…

Son zamanlarda art arda gelişen olaylar, özellikle sınava hazırlanan öğrencileri epey yordu. Okulların tatil olup uzaktan eğitime geçişimiz, sınavın ertelenmesi, 12. sınıf 2. döneminin sınavda sorulmayacak oluşu derken, her yeni gelişme öğrencileri biraz daha yıpratıyor farkındayız. Evde ders çalışmaya alışık olmayanlar, dershaneye gitmeden, bilgisayar üzerinden dersle konuyu anlamayanlar, tam “Bitti, 3 ay sonra kurtuluyoruz!” derken sınavın bir 40 gün daha ertelenmesiyle artık bıkanlar gerçekten haklılar. Bir de AYT’nin neredeyse yarısının kaldırılmasıyla “Ben oraları çok iyi çalışmıştım, emeklerim boşa gitti!” diyenler, sizi gayet iyi anlıyorum.

“Sen mi sınava gireceksin ki bizi anladığını söylüyorsun?” diyenleriniz elbette vardır. Şöyle ki, ben 2018’de sınava girdim, YKS’nin başladığı yıl yani. 11’den beri YGS tarzına çalışırken, 12’nin başında da aynı şekilde devam ederken, ilk dönem yaklaşık 1-1.5 ay sonra bize sınavın değiştiğini söylediler. Önce sosyalle feni TYT’den kaldırdılar, hesaba göre sadece matematik ve Türkçeden olacaktık. Sonra fen ve sosyali tekrar sormaya karar verdiler, ama bu sefer YGS’den farklı olarak soru sayısını azalttılar. Sonra bize bu sınavın yoruma dayalı olacağını, YGS’den farklı bir formatta olacağını söylediler ama biz zaten o zamana kadar test kitaplarımızı almış çözüyorduk. Örnek soru yayınladılar ama 10 sorudan yola çıkıp 40 sorunun ne tarz olacağını kestirmek çok da kolay değil. Birçok yayınevi test kitaplarını piyasadan toplayıp üzerine YGS/LYS yerine TYT/AYT yazıp aynı kitabı tekrar sürdü. Elimizdeki kaynaklardan, yani aslında aynı tarz sorudan TYT’ye hazırlanmaya devam ettik.

Tam dedik her şey oturdu, iyi kötü bir şeylere çalışıyoruz, sınav seçimlere denk geldiği için 1 hafta ertelendi. Dershanede kampa girmişken gün boyunca seçim arabalarını dinliyorduk. Tüm bu aksilikler yetmiyormuş gibi ben ikinci dönem eşit ağırlıktan da hazırlanmaya karar verdim ve ikisini birlikte çalışmaya başladım.

Motivasyon Konuşması Bu mu Şimdi?

Evet, bu yazı motivasyon konuşması olacakken biraz dert yanma yazısı gibi oldu. Amacım tabi ki karşılaştığımız zorlukları yarıştırmak değil, biz ne neler çektik zamanında!, havası yaratmak değil. Sadece sizi anladığımı bilmenizi istiyorum.

Ama inanın, bir şekilde bunlar geçiyor. Motivasyon kaybı hiç mi yaşamadım? Siz bir de onu bana sorun. Meslek seçemediğim için rehber öğretmenimin odasında ağladığım günler, boş sınıflarda arkadaşlarımın kollarında ağlayıp etüt odasına geri döndüğümüz günler, her şey üst üste geldiğinde parka gidip ağlayıp geri dershaneye döndüğüm günler… Motivasyon diye bir şey neredeyse hiç yoktu bazı günler, kitabın kapağını açmadığım zamanlar hiç olmadı mı?  Kim bilir kaç kez. Ama inanın, geçiyor. Üniversiteye geçtiğinizde, istediğiniz bölüme yerleştiğinizde, bu zamanlar sizin için lise arkadaşlarınızla hatırlayacağınız birer anı olarak kalıyor. Evet şuan artık yılmış olabilirsin, ders çalışmak istemiyor olabilirsin. Sınava birden 4 ay zaman kalmış olması gözünde büyüyor olabilir ama lütfen bu krizi, sağlık sorunun olmadığı sürece, fırsata çevirmeye çalış. Önünde, eksiklerini telafi etmek için yeterince zaman var. Eksiğin yoksa, pratik yapmak ve konuyu derinlemesine halletmek için vaktin bol. Eğer başka bir alandan da şansını denemek istiyorsan onun derslerini de programına ekleyebilirsin.

Engelleri Artıya Dönüştürebilmek…

Sayısalcıysan  TYT sosyal, eşit ağırlıkçıysan TYT fen çalışabilirsin. Evde yapmakla dershanede yapmak aynı kalitede olmayacak biliyorum ama deneme yapmak ve eğer bir korkun ya da deneme çözme taktiğinde bir hatan varsa bunu düzeltebilecek vaktin var.

Bu süreç, hepimiz için zor ve yorucu işliyor ve umarım siz veya sevdiğiniz insanlar sağlık sorunuyla karşı karşıya değildir. Ama lütfen tüm bu aksiliklere karşılık, elimizde değiştirebilecek hiçbir şeyin de olmadığını göz önünde bulundurarak, bu kısıtlı imkanlarla neler yapabiliriz ona bakalım. Motivasyon kaybı yaşıyor olabilirsiniz, bu süreçte hiçbir şeyden etkilenmeyin sadece derslere yoğunlaşın diyemem, böyle bir şeyi kimse yapamaz zaten. Ama lütfen, herkesin psikolojik bir sınavdan geçtiği bu dönemde, biz yorgunluğun esiri olmayalım.

 

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın