Son 4 Ayda Edebiyatı Halletmek

Son yazımda, eşit ağırlığa on ikinci sınıfın ikinci döneminde hazırlanmaya karar verdiğimi söylemiştim. O zamana kadar edebiyatla pek ilgilendiğim söylenemezdi, sosyal kısmını sayısalcıyken de çalıştığım halde edebiyat altyapım genel kültür bilgisi dışında hiç yoktu.

Ama bence doğru çalışma yolları izledim, benim için 3 ay verimli geçti ve Türkiye 904.’sü oldum. Yani aslında demek istediğim, hala eşit ağırlığı da düşünen, sayısalle birlikte götürmek isteyenleriniz varsa, geç değil. Bu yazı sadece fikir değiştiren sayısalcılar için değil, eşit ağırlıkçı olup hala edebiyat netini artıramayan, nasıl çalışacağını bilmeyen arkadaşlar için de yararlı olur diye düşünüyorum.

 

Edebiyat Nasıl Çalışılmalı?

 

Bu konuda her şeyden önce iyi bir öğretmene denk gelmenin önemi çok fazla. Eğer böyle bir hocanız varsa, ve bu koşullarda  sonuna kadar bunu değerlendirin derim. Bu konuda gerçekten çok şanslıydım, buradan da Şule hocama tekrar ve tekrar teşekkür ediyorum. O olmadan o 3 ay benim için çok daha zor olurdu ve belki de olmayacak diye bırakırdım. O zamanlar dershanede de sayısal sınıfındaydım, eşit ağırlık da çalışmaya başlayınca kendi derslerimle uyuşacak şekilde eşit ağırlıkçıların sınıflarına gidip edebiyat dinledim. 

Özellikle sözel derslerde öğretmenden birebir dinlemek gerçekten çok faydalı oluyor, bu yüzden eğer online dersler yapıyorsanız mutlaka takip edin derim.

son 3 ay edebiyat çalışmak
son 3 ay edebiyat çalışmak

Peki sadece ders dinlemekle her şey oluyor mu? Tabi ki hayır. Hocamız her dönemi işleyip bitirdikten sonra, o dönemin sanatçılarını ve en önemli özelliklerini yazdığımız 5 tablo çizmemizi isterdi. Bu okuyunca pek de etkili bir yöntem olarak gelmeyebilir. Ama cumhuriyet dönemi şiirini tek bir sayfaya sığdırmaya çalışırken ve bunu beş kez yaparken konuyu bir şekilde öğreniyorsunuz. O hafta yapılmayan ödevler ceza olarak haftaya 10 sayfaya çıkardı ve o zaman unutma ihtimaliniz gerçekten az olurdu.

Edebiyat çalışırken dönemleri tabloya dökmek gerçekten çok işe yarıyor, bir süre sonra yazarken zorlanıyorsunuz ama o yorgunluk inanın size o konuyu hatırlattırıyor.

Dersi dinledikten sonra mümkünse o gün içerisinde tekrar amaçlı tablo olarak özetleyebilirsiniz. Görsel hafızayı da işin içine katacağından soru çözerken tablonun neresinde ne yazdığını hatırlayabilirsiniz.

Edebiyat Sorusu Çözmek

Soru çözme aşamasında da olabildiğince soru görmek önemli. Konuyu yeni çalıştığımda 2 kitabımı konuyu oturtmak için çözüyordum. Tekrar etmek için de 2 kitap kullanıyordum. Edebiyat sorusu çözerken bilgi kadar ezber de önem taşır. Özellikle yazar-eser sorularında seçenekleri bilmiyorsam kitaptan buluyor, hepsinin yanına doğru eseri/ yazarı not olarak yazıyordum. Başka bir soruda aynı yazarı ya da eseri gördüğümde cevabı hatırlamıyorsam, “Ben bununla ilgili bir soru çözmüştüm.” deyip test kitabını karıştırıyordum. Her yeni soruda doğru bilgiyi yanına not almak ve başka bir soruda dönüp dönüp kitabı karıştırmak ne kadar meşakkatli gözükse de bir süre sonra bilgiyi oturtma konusunda çok işe yaradığını söyleyebilirim.

Benim edebiyat çalışma tarzım bu şekildeydi. Umarım bunları deneyecek olursanız sizin de işinize yarar 🙂

 

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın