Karantina Sürecinde Sosyal Medya Dengesini Sağlamak

Sosyal medya, öğrenciler için her zaman önemli bir sorun olsa da özellikle evde kaldığımız bu süreçte çok daha büyük bir tehlike oluşturuyor. Özellikle uzaktan eğitim yapıldığı için bilgisayar/ telefona fazladan bir ihtiyacın oluşması, öğrencilerin bu dengeyi sağlayamamasına yol açıyor. Normalde sadece iletişim için telefonu eline alan bir öğrenci bile bir gün içerisinde zorunlu olarak fazla zaman harcaması, bir süre sonra gerekli olan uygulamalar dışında da sıkça vakit geçirmesine sebep olabilir. Son aylara girdiğimiz bu dönemde zaten düzenin bir anda değişmesiyle öngörülmeyen birçok sorunun ve motivasyon kaybının ortaya çıkmasına bir de telefonda gereğinden fazla vakit geçirme eklenince, birçok öğrencinin çalışma düzeni epey bozulmak üzere diyebiliriz. Peki, telefona, internete, bilgisayara bu kadar bağımlı durumdayken gereksiz kullanımı nasıl engelleyebiliriz?

Sosyal Medya Kullanımını Minimuma İndirmek

  • Hangi uygulamayı ne kadar kullandığınızı kontrol edin.

iOS kullanıcıları için telefonlarında zaten böyle bir özellik var, android kullananlar da bunun için bir uygulama indirebilirler. Çok zaman geçirdiğinizi zaten siz de biliyorsunuz ama bunu bir sayısal değere döküldüğünü görmek sizi biraz daha kendinize getirebilir. Gerçekçi bir veri görüp kullanımınıza çeki düzen verebilirsiniz.

  • Ders için başka birinin telefonunu/ bilgisayarını kullanabilirsiniz.

Eğer dershaneniz uzaktan eğitime devam ediyorsa ya da siz video izleyerek çalışıyorsanız, aradaki boş vakitlerde gereksi yere telefona bakmamak için başkasının telefonunu/ bilgisayarını kullanabilirsiniz. Dersiniz bitince de geri vereceğiniz için fazladan elinizde bulundurmazsınız.

sosyal medya kullanımını sınırlayabilmek
sosyal medya kullanımını sınırlayabilmek
  • Kullanırken zaman tutun

Sosyal medya kullanımını olabildiğince azaltın ama illa ki bitirilmeli mi, hayır. Asıl amacımız doğru miktarda kullanabilmek, kendimizi kontrol edebilmek. Bu yüzden günün belli bir zamanını ayırmak ve o süreyi de çok aşmamak en iyisi. Bunu günün belli bir saatini ayırarak da yapabilirsiniz, birkaç etütünüz arasına kendinize ödül olarak 15-20 dakikalık zaman ayırabilirsiniz.

  • Ders çalışma saatlerinde telefonunuzu başkasına verin.

Eğer video izleyerek çalışmıyorsanız ya da online ders yapmıyorsanız, yani bireysel çalışıyorsanız telefonunuzu evdeki başka birine verin. Etüt bitiminde da bir önceki maddeyi uygulayıp bir süreliğine göz gezdirebilirsiniz. Yalnız bu etüt aralarının çok sık ve uzun olmamasına dikkat edin. Dediğim gibi birkaç etütten sonra kendinize bu ödülü koyun derim.

 

Bunlar sosyal medya kullanımını tamamen bitirmektense belli bir sınırlama getirme üzerine verdiğim tavsiyelerdi. Ancak bunlarla kısıtlayamayacağınız kadar bağımlısı olduysanız, daha ciddi adımlar atmanız gerekebilir 🙂

 

 

 

 

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.

 Bir cevap yazın