Ramazan Programı Hazırlamak

Ramazanın gelmesiyle birlikte, birçok öğrencinin düzeni de bir aylık bir değişime uğruyor. Gece kalkılan 1-2 saat ister istemez uyku düzenini bozarken sabah erken kalkıp masanın başına oturmak yalan oluyor. Hatta gece sahura kadar uyanık kalan tayfa için geceyle gündüz yer değiştiriyor diyebiliriz. Bu yüzden şimdiye kadar dediğimiz ve uygulamaya çalıştığımız sabah erken kalkın, şu saatte şunu çalışın, ilk uyandığınızda paragraf-problem çözün gibi tavsiyeler, Ramazan dolayısıyla etkisini yitiriyor. Peki, bu ayda tempoyu bozmamak için nasıl bir program yapılmalı? Eski çalışma düzenimizi olabildiğince nasıl koruyabiliriz?

Ramazan Ayında Tempoyu Kaybetmemek

Öncelikle amacımız, ders çalışma süremizi olabildiğince aynı tutmaya çalışırken verimi de maksimum düzeyde almak. Bu yüzden yapmanız gereken ilk şey, Ramazan ayında uyku düzeninizin nasıl olduğunu iyi bilmek. Açlık ve iftara yakın bitkinlik durumunu göz önünde bulundurarak bu ayda kendi uyku düzeninizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

Gece sahura kadar uyanık olan biriyseniz, akşam en azından 9’dan itibaren bir program hazırlamanız iyi olur. Akşam 9- gece 2/3 arasında konu özellikle uykunuzun bastıracağı aralıklara soru çözümü koyarak bir program yapmanız iyi olabilir. Bu arada yaklaşık 4 saat çalışabilirsiniz. Sahurdan sonra da henüz tokken bir 4-5 saatlik daha program uygulamanız günlük çalışmanız için yeterli olacaktır. 

Ramazan ayında ders çalışma programı yapmak
Ramazan ayında ders çalışma programı yapmak

Peki, hangi saat aralığında ne çalışalım? 

Bunun en doğru cevabını siz kendiniz vereceksiniz. Şu saatte sosyal, şu saatte matematik gibi bir şey diyemem. Ancak ilk bir iki gün kendinizi bir gözlemleyin. En çok uykunuz geldiği saatler hangisi, ne zaman kafanız daha berrak. Ondan sonra önerim, uyukladığınız zamanlarda konu çalışmayın. Daha doğrusu, yeni bir konuyu öğrenmeye çalışmayın ya da ilk kez sorusunu çözüyorsanız o saatlerde çözmeyin. Onun yerine tekrar testi çözebilirsiniz ya da eski notlarınızı okuyup konu tekrarı yapabilirsiniz. Uykunuzun açık olduğu saatlere iyi bakın. Sahurdan sonraki günün aydığı saatler olabilir ya da akşam iftardan sonra yeni konu çalışabilirsiniz. Konu çalışması yapmıyorsanız ilk kez çözeceğiniz konuları o zamanlarda çözebilirsiniz. 

Eğer normal zamanki gibi bir uyku düzeninizi yürüten biriyseniz, ders çalışmanızı sabahtan öğleden sonra ve akşam iftarla uyuma saatinize kadar olacak şekilde planlayın derim. İftardan önceki birkaç saatte biraz dinlenin derim, son bitkin olduğunuz saatlerde özellikle yeni bir şeylere çalışmayın, pek verimli olmayabilir.

Ramazan ayının sizin için sağlıklı, huzurlu ve bereketli geçmesini dilerim 🙂

 

 

 

 

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.

 Bir cevap yazın