Matematik Tekrarı Yapmak

Sınava yaklaştığımız bu son aylarda kalan konuları halletmek kadar eski konuları da unutmamak büyük önem taşıyor. Özellikle AYT’yi sona bıraktığı için bu aralar sabah akşam AYT matematik çalışan bazı öğrenciler, TYT’nin ilk konularını unutmuş olabiliyor. Ne kadar konuları bitirmiş olursa olsun, eski konuları düzenli tekrar etmediği için bir deneme sınavında beklemedikleri yanlışlar yapınca “Acaba konuyu yeterince çalışmamış mıydım? Yüzeysel mi geçtim?” gibi sorular sorabiliyorlar. Böyle düşündükleri için de kimi zaman bildikleri konuyu bile oturup saatlerce en başından çalışabiliyorlar. Ama aslında olan, doğru şekilde tekrar yapmayıp cepte olabilecek netleri kaçırıyorlar. Doğru tekrarla, senenin başında çalıştığınız konuyu bile su gibi çözebilir ve tekrar oturup çalışmak için ayıracağınız zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Matematik Tekrarı Nasıl Yapılmalı?

Özellikle matematik gibi işlem ve formül üzerine olan derslerin her zaman sözel derslere göre artısı vardır derim. Tekrar etmeyip unuttuysanız okumanız gereken sayfalarca not yoktur. Tek yapmanız gereken soru çözmektir. Matematik tekrarı yaparken de en doğrusu bitirdiğiniz kitaplar dışında da bir kitap alıp soru tekrarı için ayırmanız olacaktır. 

matematik tekrarı yapmak
matematik tekrarı yapmak

Eğer TYT’yi tamamıyla bitirdiyseniz branş denemelerine geçebilir, deneme analizi yaptıktan sonra da her yanlış konu için 1 test çözebilirsiniz. her hafta sadece o konu hakkında 10-12 soru görmek bile tekrar olabilir.

Eğer bir konuyu yeni bitirdiyseniz (son 1 ayda içindeki konular mesela) o ayın son haftasonundaki matematik etütünüzü tekrar için ayırabilirsiniz. Son 1 ayda mesela 3 konu bitirdiyseniz, her birinden 2-3 test çözebilirsiniz.

Bazı konuların tekrarı için bir test kitabındaki soru sayısı yetebilir. Mesela o konuyu ayda bir tekrar ettiğinizi düşünelim, 2’şer testle 3-4 ayda boyunca kullanabilirsiniz. Ancak matematik için bazı konular var ki (trigonometri, analitik, problemler, fonksiyonlar gibi) hem sıkı bir tekrar hem kaliteli sorular gerektiriyor. Bir kitaptaki test sayısı tekrar için yetmeyecek olursa da böyle kapsamlı ve önemli konular için yapılan fasiküllerden alabilirsiniz. Kendi düzeyinizin belki bir tık üzerinde alabileceğiniz fasikül ve test kitapları hem iyi bir tekrar olabilir hem de son zamanlarda daha zor sorular görmenizi sağlar.

Unutmayın ki matematik gözümüzde büyüttüğümüz kadar zor değildir, doğru tekrarı yaptığımız sürece de konular ilk günkü gibi hafızamızda kalabilir 🙂

 

 

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın