Son Aylar için Motivasyon Konuşması

 

Maratonun büyük bir çoğunluğunu kat ettik. Yorulduk, sıkıldık, çalıştık ama geçti ve bitti. 12. sınıflar için en az 6-7 aydır süren çalışma temposu, mezunlar için 1 yıl 6 ay. Yani müthiş bir zamanı bu sınav için harcadık. Ve bu arada birçok şeyden de feragat ettik. Kimi zaten geç saatlere kadar etütte çalışmaktan ailemizle birlikte yemek bile yiyemedik, kimi zaman arkadaşlarımızın dışarı çıkma tekliflerini geri çevirdik, cep telefonundan, hobilerimizden uzaklaştık. Çünkü biliyoruz ki sadece birkaç ay daha çalışırsak bu vazgeçtiklerimize geri dönebileceğiz. Hem de büyük bir yükten kurtulmuş olarak, vicdanen rahatlamış olarak, “Ben denedim, elimden geleni yaptım.” demiş olarak…

Bunca zorluğun karşısında bir şekilde ayakta duran, bugünlere kadar çalışmasını sürdüren öğrencilerin birçoğunda motivasyon kaybı görülmeye başlandı son zamanlarda. Buradaki tek etmen geçen zaman değil, ikinci dönem yaşadığımız olağanüstü durum, sınavın bir ay daha ertelenmesi, konuların bir kısmının sınavdan çıkarılması ve Ramazan ayına başlamamız da öğrencilerin genel ruh durumunu ciddi derecede etkiliyor. Zaten gelişen birçok olay yıpratmışken, bu yıpranmışlığı bir ay fazladan çekmeleri gerekiyorken bir de son zamanlarda ortaya çıkan haberlerle öğrenciler de ne yapacağını şaşırdı. Bu da motivasyon düşüşünü beraberinde getirdi. Ramazanın ilk günleriyle uyku ve yeme alışkanlığının değişmesi bünyeleri de fazlasıyla etkiliyor, doğal olarak çalışma azmi ve motivasyon da bayağı etkilendi.

motivasyon kaybı
motivasyon kaybı

Her Şeyden Önce Kendi Emeğiniz…

Yine de, öğrencilerin dönüp yaşadıkları bu süreci bir gözden geçirmelerini istiyorum. Evet, çok yoruldunuz, artık kitabı açıp çalışasınız gelmiyor, sürekli aynı şeyleri tekrar etmekten belki de bıktınız. Ama bir düşünsenize, şimdiye kadar bir hayal, bir amaç uğruna nelerden vazgeçtiniz. Sırf seneye bu zamanlarda istediğiniz okulun kampüsünde oturmak, festivalinde eğlenmek, hocalarıyla tanışabilme ve istediğiniz, ilgilendiğiniz dersi bizzat onlardan alabilmek için… Şimdiyse, birkaç ay daha çalışmak istemediğiniz için bu hayallerinizi riske atıyorsunuz. Şimdiye kadar çok iyi ilerlettiğiniz derslerinize bakmak istemiyorsunuz ama bir yandan da 3 ay sonra bitirip bir “Oh!” çekeceğiniz günü riske atıyorsunuz. O gün sınavdan “Yapabileceğim her şeyi yaptım, elimden geldiği kadar çalıştım.” demek yerine “Keşke son bir kez daha yüklenseydim, keşke son birkaç ayımı boşuna harcamasaydım.” diyebilme riskini alıyorsunuz.

Bazılarınız da “Zaten şimdiye kadar çok düzenli çalışmamıştım, bu saatten sonra çalışsam da bir şey olmayacak.” düşüncesi içerisinde. Ama bir kez olsun denesen, tamam şimdiye kadar yapmadım ama bundan sonra elimden geleni yapayım bakalım neler başarabileceğim, desen, kendine bu şansı versen ya. Baktın olmadı, giden sadece 3 ayın olacak. Tabi ki o da gitmiş sayılmayacak, seneyeki yükünü hafifleteceksin, bir sonraki döneme yatırım yapacaksın.

Bu yüzden lütfen artık bu sene neleri başardığınızı, nasıl zorluklar çektiğinizi bir durup düşünün. Çok değil 3 ay daha katlanırsanız tünelin ucu görünüyor, aydınlığa çıkacaksınız. Ama elinizde kullanabileceğiniz 3 ay varken bunu boşuna harcarsanız zarar vereceğiniz tek kişi siz olacaksınız, bunca ay verdiğiniz emekleriniz olacak.

Biliyorum yoruldunuz, ama lütfen kendinize, hayalinize bir şans verin. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın