Eşit Ağırlıkçılar için Fen

Sınava kalan son aylarda artık alan derslerini halletmek kadar netleri genel anlamda artırabilmek de büyük önem taşıyor. Özellikle kendi derslerinde netlerini olabildiğince yükseltebilmiş öğrencilerin bir sonraki hedefi ise diğer alanın branş dersleri oluyor. Eşit ağırlık öğrencisine artı net fen grubundan gelirken sayısalcılar için de sosyal dersleri önem taşıyor. Peki, bu son aylarda fen çalışacak eşit ağırlık öğrencileri nelere dikkat etmeli?

Fen Nasıl Çalışılmalı?

Öncelikle öğrencilerin dikkat etmesini istediğim en önemli noktadan bahsedeyim: Kendi derslerini tam anlamıyla halletmiş olmak. Daha konularınızı tam oturtamadıysanız, netleriniz hala artabilecek seviyedeyse önceliğiniz kendi dersleriniz olmalı. Sosyal grubunda netleriniz yarısı kadarsa, paragraf hala önemli bir sorunsa bence önce onları halletmek üzerine yoğunlaşın. Kendi alanınızda iyi olana kadar fen için çalışmayın derin.

Kendi derslerinizi hallettiyseniz fen derslerinden bir veya ikisini seçin (tavsiyem biyoloji ve kimya) ve onlara yoğunlaşın. Fizik, sayısalcılar için bile yeterince zor olduğu için biyoloji ve kimya daha iyi bir tercih olabilir.

ders çalışmak
ders çalışmak

Dersi seçtikten sonra o derste yıllar içinde hangi konulardan kaçar soru çıktığını araştırın. Belli başlı, her sene kesin çıkacak konuları belirleyin ve önce onları halletmeye çalışın.

Daha önce aşina olmadığınız dersler ve konular olduğu için fen çalışırken video izlemek sizin için daha kolaylaştırıcı bir yol olabilir. Sonrasındaysa benim önerim öncelikle birkaç soru çözüm videosu izleyip pratiği başkalarından görmeniz, sonra kendiniz çözmeye çalışmanızdır.

Tabi ki fen derslerine başladığınızda tamamen onlara yoğunlaşşıp kendi derslerinizi de ihmal etmeyin, fen dersleri için haftanın bir gününü ayırıp çalışabilir ya da haftalık bir program yapabilirsiniz.

Not tutmayan biriyseniz bile fen dersleri için çalışırken not tutabilirsiniz çünkü dediğim gibi çok alışık olmadığınız bir alan, lise ikiden sonra görmediğinizi düşünürsek unutmanız gayet normal. Bu yüzden çalışırken not çıkarmanız ve arada hatırlamak için okumanız sizin için iyi olabilir.

Kendi branş dersleriniz kadar olmasa da fen derslerini çalışırken de yeterince soru görmeyi unutmayın. 3-4 kaynak olmasa da 1-2 kaynak, en azından birkaç net yapmanız için yeterli olacaktır. Çözemediğiniz soruları mutlaka sayısalcı bir arkadaşınıza ya da tanıdığınız birine çözdürüp doğrusunu öğrenmelisiniz.

Şimdilik tavsiyelerim bu kadar, umarım emeğinizin karşılığını en iyi şekilde alırsınız 🙂

 

 

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın