Sınav Tarihi Öne Alındı!

Hepimizin yakından takip ettiği üzere az önce beklenen açıklama geldi. Geçen haftadan beri bir söylenti olarak başlayan ve pek de ihtimal vermediğimiz açıklamayı bugün yapacaklarını duyurmuşlardı. Hafta sonundaki heyecanlı ama hala bir ihtimal olmaz düşüncesiyle geçen bekleyişimiz bugün açıklığa kavuştu. Sınavın, 27-28 Haziran tarihine alındığı söylendi.

Bu beklemediğimiz ve pe de ihtimal vermediğimiz yeni gelişme tabi ki hepimizi çok etkiledi. Son 2 ay içerisinde sınav tarihinin 2 kez değiştirilmesi ve bu değişikliğin bir ay gibi ciddi bir süreyi kapsaması, etkilenen hiçbir öğrenciyi yargılayamayacağımız bir durum. Ancak bu gelişmenin üzerinde pek de söz sahibi olduğumuz söylenemez, bu yüzden biz elimizden gelenin en iyisini yapıp sınav gününe kadar en verimli şekilde çalışacağız.

Motivasyon Kaybına Hemen Dur De!

Yine birçok öğrenciden mesaj alıyorum ve hepsinin biraz tedirgin, nasıl yetiştireceğim, ne yapacağım, bir ayı nasıl telafi edeceğim, gibi dertlere düştüğünü görüyorum. Şuan adını, şartlarını, durumunu bilmediğim binlerce öğrenci de aynı soruyu soruyor ve büyük ihtimalle bu telaş önümüzdeki birkaç gün daha sürecek.

sınav için hazırlan
sınav için hazırlan

Ama size şunu hatırlatmak istiyorum: Bu gelişme, tüm sınav hazırlığı yapan öğrenciler için ani ve sarsıcı. Yani şu an planları bozulan, ne yapacağım derdine düşen tek öğrenci siz değilsiniz. Şartlar herkes için zor ve telaşlandırıcı. Bu yüzden lütfen önce bunun farkında olun, herkes ne yapacağı hakkında bir telaşa düşmüş durumda. Bunun farkına varın ve önce bir sakinleşin. Sadece sizin sınavınız bir ay öne alınmadığına göre, hala hepiniz aynı şartlardasınız, bunu unutmayın.

Bu sakinleşme süresini mümkün olduğunda kısa tutun. Yani en iyisi yarın sabah uyandığınızda bu gerçeğe alışmış, bunu aşmış, masanın başına oturmaya hazır bir vaziyette olmaya çalışın. Zaten zamanınız biraz daha kısaltılmışken bu zamanı da kaygıyla, endişeyle, telaşla geçirmeniz sadece sizin aleyhinize olur. Önümüzde bir sınav var, zamanı belli, sizin durumunuz belli. Bu gerçekleri göz önünde bulundurup eski düzeninize ne kadar çabuk dönerseniz sizin için o kadar iyi olur.

Sakinliğinizi sağladıktan sonra önümüzdeki süreç için genel bir plan oluşturup neyi ne kadar yapabileceğinizi görmenizi, konuları ve çalışmalarınızı düzenli bir plana oturtmanızı öneririm. Planlı çalışmayan arkadaşlar bunun zararını fark etmeseler bile yeterince görmüştür ama bundan sonrası için daha da önem taşıyor denebilir. Doğru bir planla ve plana sadık kalarak Önümüzdeki zamanda da büyük farklar yaratabilirsiniz. 

Sınav hazırlık sürecinin son aylarındaki bu gelişme lütfen sizi çok etkilemesin, doğru çalışma planıyla bu kalan zamanı da en verimli şekilde kullanmaya çalışın. Motivasyonunuzun bir an bile düşmemesi dileğiyle 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın