Sınav Süresi Uzatıldı!

Bu pazartesi yapılan açıklama hepimizin beklemediği ve istemediği türden bir açıklamaydı biliyorsunuz ki. Olacağına pek ihtimal vermediğimiz bir gelişme yaşandı, sınav tarihi tekrarden hazirana alındı. Yaklaşık 84 gün gibi bir süre bir anda 54 güne düştü, son 2-3 ay içerisindeki bu bir aylık süre değişimi öğrencileri de öğretmenleri de şaşırttı. Bu açıklamadan sonra, yeni bir açıklama daha yapıldı. TYT sınav süresi bu senelik 165 dakika oldu, yani sınav süresi 30 dakika arttı!

Aldıkları 30 günün karşılığı olarak 30 dakika mi verdiler bilemiyoruz, ama bizim bildiğimiz şey çalışmalarımızın hızını kesmemek, hatta artırmak. Sınava kalan süre azalmış, sınav süresi artmışken çalışmalarımız ne yönde ilerlemeli, bunu konuşalım.

Bundan Sonraki Süreyi Nasıl Değerlendireceğiz?

Sınav süresinin artması demek, ortalamanın üstü ve ortalama durumdaki öğrenciler için pek de sevindirici bir haber değil. Çünkü birçok öğrenci, bilgisizlikten ziyade, yetiştirememekten birçok soruyu göremiyordu. Eğer siz de onlardansanız, şanslı taraftasınız. Ancak süreyle ilgili bir sorununuz yoksa biraz daha dikkatli olmalısınız. Bundan sonra soru kaçırma lüksünüz pek olmayacak. Bu yüzden lütfen, bundan sonraki konu çalışmalarınızı yeterince sayıda ve kaliteli sorularla pekiştirin. Yaptığınız denemelerden, çözdüğünüz testlerden sonra net analizinizi iyi yapın, eksiklerinizi, yanlış ve boşlarınızı mutlaka giderin. “Sınavda zaten zamanım yetmiyordu, bu yüzden o konulara pek bakmıyorum.” deme şansınız kalmadığı için, bir konuya çalışmadıysanız ve saatten sonra yetiştiremeyecekseniz en azından denemelerdeki yanlışlarınızın üzerine giderek bu açığı kapatın.

sınav süresi uzatıldı
sınav süresi uzatıldı

Ek süreyi lütfen normal çözdüğünüz kısımlarda rahat davranarak harcamayın. Özellikle paragraf çözerken uzun uzadıya çözmeyin, hala süre tutarak ve en verimli olacak şekilde zaman belirleyerek ilerlemeye devam edin. Bunun yerine, bu süreyi çözemediğiniz, yetiştiremediğiniz yerlere, mesela kendi branş dersiniz dışındaki kısımlar gibi, kullanın.

Çözemediğiniz sorularla yine de boğuşmayın derim, çünkü gerekirse fazladan bir saat verilmiş olsun, bir kez soruyla kavga edilmeye başlanınca o süre bile yetmiyor. Deneyin, çözemiyorsanız yanına bir işaret koyun ve devam edin. Sonra kalan zamanda dönüp bakın.

Sınava kadarki bu süreçte MEB kazanım testlerine mutlaka bakın, çözün, çözdürün. Önünüzde böyle bir örnek varken bunu kaçırmayın.

Son olarak bundan sonraki denemelerinizde bu süreyi de ekleyin, elinizden geldiğince soru görmeye çalışın. Yanlışlarınızdan bir şeyler öğrenmeyi de lütfen unutmayın.

 

 

 

 

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın