+30 Dakika Süre Ne Anlama Geliyor?

Biliyorsunuz ki bu hafta ardı ardına yaşanan gelişmelerden sınava hazırlanan öğrenciler ve bizler yeterince etkilendik. Sınav zamanını bir ay öne çektiklerini bildiren açıklamadan sonra aynı gün gece yeni bir gelişme oldu. Bu sene için TYT sınav süresini 30 dakika artırarak 165 dakikaya çıkardıklarını, baraj puanını da 170’e çektiklerini söylediler. Peki bu ne anlama geliyor?

Fazladan Süre Ne Anlama Geliyor?

30 dakika ilk başta kulağa gayet güzel geliyor. “Ohh, stres yok, yetiştiremeyeceğim derdi yok.” düşüncesine bir anlık girilebiliyor. Ancak şu açılardan bakılınca aslında dikkat etmemiz gereken bir şey olduğu ortaya çıkıyor: TYT sınavının eleyiciliği bu gelişmeyle aslında hafifliyor. Çünkü bilindiği gibi TYT sınavı bilgiden çok yoruma dayalı bir alan. Asıl elediği kısım da bilgisizlikten değil, zamanın yetiştirilemeyip bazı soruları görülememesinden geliyor. En iyi öğrenciler bile bazen bir telaşa kapılıp rahat bir zamanda çözebilecekleri görecek zaman bulamayabiliyorlar. Orta düzey öğrenciler içinse bu oran çok daha fazla. Birçok öğrenci hem yanlış planlamadan hem süreyi eşit dağıtamamaktan çoğu zaman matematiğin yarısını bile göremiyor. Bu da zaman kontrolünü doğru yapan ve iyi çalışmış öğrenciler için iyi bir eleme ve fark atma imkanı sağlıyordu.

artı otuz dakika
artı otuz dakika

 Ancak sürenin artmasıyla birlikte zaman kısıtlamasıyla yaptıkları eleme bir nebze olsun azalacak. Bu, tam anlamıyla hazırlanmış öğrenciler için pek de güzel bir haber değil. Zamanla attıkları farklı bu sefer özellikle netlerle atmaları gerekiyor. Bu da olabildiğince az soru kaçırmaları, dikkatsizliği minimalize etmeleri demek. Diğer taraftan, orta düzey öğrenciler için gayet güzel bir haber diyebiliriz, zamanı yetiştiremeyenler için potansiyellerini sonuna kadar kullanmak için bir fırsat. Bundan sonra yapmaları gereken konuları bitirmek olmalı çünkü kendi performanslarında ancak konuları bitirmiş öğrenciler de artık fazladan dakika sayesinde yaptıklarının üzerinde bir nete ulaşabilecekler. Bu yüzden zaman sorunu yaşayan öğrenciler konuları yetiştirmeli ki kendilerine verilen bu fırsatı hakkıyla kullanabilsinler. 

Son olarak, TYT’de birçok öğrencinin beklediğinden iyi yapabileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak ve baraj puanının da aşağıya çekilmesiyle, AYT’ye daha fazla öğrencinin gireceğini söyleyebiliriz. Bu da, AYT’nin fazladan bir önem kazanmasıyla sonuçlanabilir. Rakip sayısı eskiye göre fazla olacağı için bunun iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Branşınızda olabildiğince iyi olmalı, AYT çalışmalarına önem vermelisiniz diyebiliriz.

 

 

 

 

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın