Son 1,5 Ayda Deneme Çözmenin Önemi

Biliyorsunuz ki sınav için yaklaşık 6 haftamız kaldı. Zamanın artık en hızlı şekilde geçeceği dönemdeyiz diyebiliriz. Bu dönemde artık konular bitirilmeli, biten konuların tekrarları sıklıkla yapılmalı. Yanlış analizi doğru yapılmalı ve hatalardan da bir şeyler öğrenilmeye çalışılmalı. 

Bu son haftaların en vazgeçilmezlerinden biri de tabi ki deneme çözmek. Deneme çözmenin önemini bundan önceki birkaç yazımızda sizlerle paylaşmıştık, dilerseniz blogumuza bir göz gezdirebilirsiniz. Ancak son haftalarda bu önemi tekrardan sizlere hatırlatmak istedik, ola ki şimdiye kadar hafife almış ya da es geçmişsinizdir diye.

Niçin Çözmeliyim, Nasıl Çözmeliyim?

Öncelikle deneme çözmeye konularınız bittikten sonra başlamanız sizin için daha iyi olacaktır. Konularınız yarımken bir deneme yapayım derseniz hem yarısı boş olacağı için paranızı boşa harcayacaksınız hem de moralinizi bozacaksınız. Bu yüzden konularınızın bitmesini bekleyin derim. TYT ya da AYT’nin tüm dersleri bitmedi ama bazıları artık bitti kenarda duruyorsa, diğerlerini de bitirene kadar bitmiş dersler için haftada birkaç tane  branş denemesi yapabilirsiniz. Onun dışında konularınız bittiyse hem genel hem branş denemesi yapın derim. 

denemenin önemi
denemenin önemi

Tabi ki denemenin asıl önemli kısmı yanlışlarınızı görmek ve düzeltmek. Bu yüzden haftada gerekirse 10 deneme yapın, sonrasında kontrol etmeyip bir kenara atıyorsanız, zamanınıza ve paranıza yazık ediyorsunuz. Bu yüzden yanlış analizini iyi yapmak, hangi konulardan kaç yanlış/boş bırakıldığını not almak ve eğer sıklıkla bir eksiklik varsa en yakın zamanda konu tekrarı ve yeterli soruyla takviye etmek gerekiyor. 

Yani önerim, bir gününüz bir yandan eksik konularınızı bitirmekle, branş ve (tüm konular bittiyse) genel denemeyle ve onların analiziyle geçmeli derim. Bir güne bu kadar şeyi sığdıramayabilirsiniz, belki farklı birçok şeyin yapmak dikkatinizi dağıtıyor olabilir. Bu durumda hafta 2-3 gününü denemeyi çözme, analizleri yapma ve konu tekrarı için ayırıp kalanında da bitmemiş konularınıza çalışabilirsiniz.

Peki, niçin deneme çözmeliyiz? Öncelikle dediğim gibi en önemli noktası eksiğimizi bize sınavdan önce gösterip onu düzeltmek için zaman ayırabilmemize imkan sunması. Sınav günü keşke dememek için kendimizi denemeli, hatalarla erkenden yüzleşmeliyiz. Bunun dışında sınav ortamına ve süreli çalışmaya da alışmak için iyi bir yol. Süre tutarak soru çözülmesini, özellikle paragraf, problem ve matematik sorularının dakika tuturalarak çözülmesini her fırsatta söylüyoruz. Ancak bunu yapmayan öğrenciler için deneme de iyi bir alternatif. Sınav ortamına hazırlık sağlama konusunda maalesef bundan önceki seneler gibi okul/dershane ortamlarında deneme yapmadığınız için pek o ortamı sağlatamayabilir. Ancak en azından sınava kadar soru çözme düzeninizi oturtabilirsiniz ki bu da denemenin en önemli artılarındandır.

Bu yüzden, deneme çözmeyi hafife almayalım ve son 6 haftamızda denemelerimizden maksimum verimi almaya bakalım.

 

 

 

 

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın