Sınava Bunları Yapmadan Girme!

Sınav gününe adım adım yaklaşıyoruz. Başta aylarla ifade ettiğimiz bu süre artık günlere sığıyor durumda oldu. Sınava bu kadar yaklaştıkça bazı şeylerin önemini üst üste vurguluyoruz. Bazı şeyleri size tekrar tekrar hatırlatıyoruz. Ancak yine de belki biraz üşengeçlikten belki biraz umursamazlıktan belki de işin ciddiyetini onu yaşayana kadar tam anlamıyla kavrayamadığımız canlılar olduğumuzdan, gerekli önemi vermeyen birçok arkadaşımız oluyor. Yine de demek istiyorum ki, bazı şeyleri yapmadan sınava girmemelisin.

Sınava Hazırlıkta Altın Kurallar

Yapılması gereken, sınava tam anlamıyla hazırlanmada size yardımcı olacağını düşündüğüm şeylere kısaca altın kurallar diyorum. Bunları uygularsanız, önümüzdeki bu birkaç haftada bile yeterince fark yaratacağınızı düşünüyorum.

1- Paragraf ve problemi hafife almayın, günlük düzenli olarak çözün. Sınavın yapıtaşlarından olan bu konular aynı zamanda bir o kadar da vefasız diyebiliriz. Bir kez çalışmayı bıraktığınızda çok kısa bir zamanda veriminizde de gözle görülür bir azalma görülüyor. İlgi hastası konular bunlar. Her gün aksatmamaya dikkat ederek çözün derim.

yapılması gerekenler
yapılması gerekenler

2- Yanlışlarınızla yüzleşin. Test çözmek, denemelere girmek zaten temelde bunun için yaptığımız şeyler, hatalarımızı fark etmek için. Sınava hazırlıkta en önemli nokta da bildiğini yapmak değil, yanlışlarından yeni şeyler öğrenip bilgini genişletmek. Bu yüzden testlerdeki yanlışlarınıza mutlaka dönüp bakın, çözün veya çözdürün. Deneme analizlerinizi mutlaka yapın, sürekli yanlış yaptığınız konuları kaydedin.

3- Düzenli tekrar yapın. Öğrencilerin en çok yanlış yaptığı, kendi senemde benim de yanlış yaptığım bir nokta bu kısım. Bir konuyu çalıştıktan sonra 1-2 ay yüzüne bakmıyor, hatırlamam gerektiğinde yine birkaç gün yoğun çalışıp bir kitaptan çözüp tekrar rafa kaldırıyordum. Ancak önemli olan her tekrarda bir, iki kitap bitirmek değil, tekrarı düzenli yapmak. Konuları sıkça tekrar ettikçe her tekrarınızda çözeceğiniz 1-2 test, sizin hatırlamanızda zaten yeterince yardımcı olacaktır. Konuyu tekrar etmek için illa ki unutmayı beklemeyin, her konuyu kendi haftasında, sonraki haftada ve en geç o ayın sonunda olacak şekilde zaten tekrarınızı yapın. Onun dışında düzenli olarak notlarınızı okumak, ders kitabına göz gezdirmek ve haftada bir gününüzü ayırarak her konudan 1-2 test çözerek konuyu ilk günkü gibi hatırlayabilirsiniz. Sınavda bilmek her şey demek değil, önemli olan bildiğini hatırlayabilmek, o muydu bu muydu ikilemine düşmemek.

Şimdilik üzerinde durmak istediğim, sınava hazırlıkta atlamamanızı istediğim noktalar buralar. Umarım dediklerimi dikkate alırsınız 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

Diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türden yazıların yayımlandığı Unifestal’a buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın