MEZUNA KALMAK

MEZUNA KALMAK (YKS 2020)

Sınav sonuçları açıklandı. Kimi sevinçten havalara uçarken kimi de hiç beklemediği bir sonuçla karşılaştı. Ben öncelikle hepinizi bu dönemde gösterdiğiniz sabır ve çaba için tebrik ederim. Günlerce aynı yerde kalıp ders çalışmak hakikaten hiç kolay değil. Bunun yanında istemediğiniz birçok şey de sizi yormuş olabilir ama her şeye rağmen bitti.

Normalin dışında bir sınav ve sınav yılı geçirdiğinizi unutmayın. Çok emek verdiniz, karşılığını belki aldınız belki alamadınız ama sonuç olarak bu sınavı bitirdiniz. İyi veya kötü bir süreçti sizin için ama bundan sonra tüm bunlar geçmişte bir anı olarak kalmalı.

Şimdi herkes gelen sonuca göre karar vermek zorunda. Sonucu güzel olanları tebrik ederim, gideceğiniz yere bizden selam söyleyin:) Ancak bazı arkadaşlarımız ‘ Bir yıl daha hazırlanmaya değer mi acaba’ diye düşünmeye çoktan başladı bile. Ben kendi mezun yılımı düşünerek sizlere birkaç öneri sunmak isterim, dileyen kendi istediğini alır 🙂

 

Mezuna Kalmak

 

1. Sakin ve Sağlıklı Düşünmelisiniz!

Ömrünüzün geri kalanında size arkadaşlık edecek bir mesleğiniz olacak ve buna karar verirken sağlıklı düşünebilmelisiniz. O yüzden sonucu ilk gördüğünüz anda olan heyecanla ‘mezuna kaldım’ dememelisiniz. Sakinleştikten ve şoku atlatttıktan sonra eksileri ve artılarıyla bulunduğunuz durumu değerlendirip bir karara varmalısınız. Bunun için lütfen güzelce düşünün. Vaktiniz var, acele etmeyin derim 🙂

2. Hedeflerini Gözden Geçir!

“Hedefi olmayan bir gemiye hiçbir rüzgar yön veremez.” (Montaigne)

Eğer bir hayaliniz , hedefiniz, sizi o masaya bir yıl daha oturtabilecek bir amacınız yoksa çok git gel yaşarsınız. Mezuna kalırsanız ‘Keşke kalmasaydım’ diye düşünebilir, eğer tercihle yerleşirseniz ‘Acaba bir yıl daha denemeye değer miydi’ diye düşünebilirsiniz. Yani burada önemli olan senin ne istediğin, hedeflediğin. Buna karar vermelisin.

Eğer hakikaten istediğin bir bölüm, üniversite, sıralama, meslek varsa hayallerin ikinci, üçüncü bir şansı hak eder bence. Rakiplerin ne kadar zorlarsa zorlasın, önüne hangi engel çıkarsa çıksın hedeflediğin ve inandığın yolda her şeyi yapabilirsin!

3. Kendine İnan!

“Eğer yaptığınız şeyi önemsiyor ve onun üzerinde çok çalışıyorsanız, istediğinizde yapamayacağınız hiçbir şey yoktur.” (Jim Henson)

Kendine inanan bir kişi ne isterse yapabilir. Bu klişe bir cümle olabilir ama klişeler her zaman işe yarar 🙂 Sende var olan gücü göstermediğin için neyi ne kadar yapabileceğini bilmiyorsun. Seni hedeflediğin yolda ilerletecek olan şey inancın ve sen kendine inanmazsan, sen bunu göstermezsen kimse sana inanamaz. Ne yaparsan yap ama kendine inanmaktan ve güvenmekten asla vazgeçme!

4.Düzenli ve Sürekli Çalışmalısın!

“Diğerlerinden daha akıllı olmak zorunda değiliz. Diğerlerinden daha disiplinli olmak zorundayız.” (Warren Buffett)

Mezuna kalmak baktığında bir yılının gitmesi gibi görünse de aslında senin için çok güzel ve istediğin o hayalin anahtarı olabilir. Ve buna karar verip ‘Evet artık mezunum, bir kez daha hazırlanıp istediğim yere gideceğim’ dediğin anda yeni bir sayfa açılacak ve sen oraya kendi hikayeni baştan yazacaksın. Önceki sene yaptığın hataları bulacaksın ve onları tekrar yapmamak için kendine söz verip disiplinli ve düzenli bir şekilde çalışmak için başlayacaksın. Unutma her başarının sırrında düzen ve süreklilik mutlaka vardır.

Lise uzun bir dönem ve herkes aynı şartlarda aynı eğitimi almıyor. Sonuçlarınız sizi üzebilir ancak bunların çözümleri olduğunu unutmamalısınız. Bir yıl senin hayatından hiçbir şey götürmez belki çok şey kazandırır. Ama uzun zaman sonra ‘keşke’lerinin olmaması için kendine bir şans daha verebilirsin bence 🙂

Kendine dikkat et, hep mutlu kalabilmen dileğimle :))
Bir cevap yazın