İrade ve Motivasyon

SINAVA HAZIRLIKTA İRADE ve MOTİVASYON

İnsan zekası ve bilgisiyle değil, ancak iradesi ile insandır, der Ali Fuad Başgil. İrade bu süreçte en önemli konulardan birisi şüphesiz. Sahip olduğumuz zeka ve bilgiyi ayakta tutan belli başlı öğeler olmak zorundadır. O öğelerden en önemlisi de kendine ve yapabileceklerine olan güvenin ve inancındır. Yapabileceklerine olan inancın senin başarını arttıracak ve aynı paralellikte motivasyonunu da yükseltecektir.

Karşılaşılan başarısızlıklar, rakiplerinin senden başarılı olması senin motivasyonunu oldukça etkileyecektir fakat bu karşılaşılan motivasyon düşüklüğünü sen kendi aleyhine çevirmelisin. Bu nasıl olacak diye soruyorsunuzdur, bunun cevabı sizin iradenizde saklı. En ufak bir moral bozukluğunda pes etmek değildir irade. İrade her ne olursa olsun belirlenen hedefler doğrultusunda ilerlemektir.

İrademizi güçlü tutmanın birkaç yolunu paylaşacağım sizinle, hazır mısınız?

Öncelikle bu yolda tek olduğunuzu asla unutmayın, rakipleriniz de sizinle aynı yolda evet ama hareketleriniz ve kontrolleriniz çok farklı. X rakibim böyle çalışıyor, şu şekilde ilerliyor; Y rakibim benden daha çok çalışıyor; Z rakibim benden daha başarılı gibi düşünceleri asla fikrinizde barındırmayacaksınız bile çünkü bu sizin için avantaj da olabilir dezavantaj da olabilir o yüzden motivasyonunuzu riske atmamak için bu tür düşüncülere hiç girmemelisiniz.

 

motivasyon

 

İradeniz rakipleriniz için değil kendiniz için olmalı. Rakibim şu kadar soru çözmüş ben de onun iki katını çözeceğim dememelisiniz, çözdüğünüz soru sayıları, bitirdiğiniz konular, yaptığınız tekrarlar rakibinize göre değil size göre belirlenmeli. Şunu da düşünebilirsiniz; “Bir rakibim olmasa kendimi aşamam.” Çoğunuz bunu söyleyecektir haklı olarak, ben de size Ichiro Kishimi’nin ‘Kendinle Savaşma Sanatı’ adlı kitabından bir alıntı ile cevap vereceğim;

“Birisiyle yarışmak için yürümüyoruz. Esas değer taşıyan şey, kişinin şu anki halini aşmaya çalışmasıdır.”

Yani çok meşhur bir klişeyi söylemeden edemeyeceğim, tek rakibiniz kendinizsiniz. O yüzden yapılan başarısızlık başkalarıyla değil, sizin önceki başarılarınızla kıyaslanmalı.

O zaman iradeyi güçlü tutmanın en önemli yolu iradenizi kendi başarı ve başarısızlığınıza göre belirlemeniz. Peki bu nasıl olacak? Bu öncelikle belirlediğiniz hedefleri uygulamanız ile doğru orantıda olacak. Günlük koyulan hedefleri uygulamanız ve buna ayırdığınız vakit iradenizi kontrol eden en önemli noktadır aslında. İstikrar dediğimiz şey iradeyi doğuracaktır. Siz her gün belirlediğiniz hedefleri istikrarlı bir şekilde uyguladığınız takdirde iradenizi beslemiş de olacaksınız ve bu sizi tatmin edeceği için başarınız da yükselmiş olacak. En azından size düşen sorumlulukları iradeniz sayesinde yapmış olacaksınız ve bu size ayrı bir özgüven aşılayacak.

İstikrar ve motivasyon sizin başarı yolunuzda sizi başarıya götürecek önemli güçlerdir. Bu yüzden kararlılıkla ilerleyip her zaman motivasyonumuzu yüksek tutuyoruz. Bunun sayesinde de başarıya adım adım ilerliyoruz.

Şunu da unutmayın; “ Sizin için itici güç geçmişte aldığınız sonuçlar değil, kendi belirlediğiniz hedefe doğru ilerlemektir.”

Her zaman mutlu kalabilmeniz dileğimizle 🙂

 Bir cevap yazın