Çalışmak İçin Uygun Yer ve Saat

Çalışmak İçin Uygun Yer ve Saat

Çoğumuz çalışmak için uygun yer ve zaman kollar. Muhakkak belirli bir yer çalışma motivasyonu için önem arz edecektir, aynı şekilde belirli bir zaman da. Düzen kurmak çalışma prensibi için olmazsa olmazlardandır şüphesiz. Kurduğun düzende elbette belirli bir çalışma ortamı ve belirli bir çalışma zamanı olmak zorundadır ama bazıları için bu hayati bir konudur.

Fakat hayatın bize ne gibi sürprizler yapacağını bu 5-6 ayda gördüğümüzü düşünüyorum. Hayattaki bütün elzem gibi gördüğümüz düzenin nasıl yerle bir olduğunu yaşadık ve yaşadığımız süreç bize yeni düzenler kurdu. Bu düzen tabii ki eğitimi de etkiledi, o yüzden hayattaki hiçbir şeyi hayati önemde görmeyin. Çünkü karşılaşacağınız engellerin olacağını hiçbir zaman unutmayın. Bunlar sizin planlarınızı tamamen değiştirebilir ki bu pandemi döneminde bu durumu tüm dünya tecrübe etti. Gelecek planı yapmak elbet güzel ancak bulunduğunuz ve yaşadığınız an yalnızca şu an. ve her ne olursa olsun olduğunuz zamandan ve mekandan en yüksek verimi almaya çalışmalısınız.

düzenli çalışmak

Ders çalışırken mekanın önemli midir diye soracak olursak eğer cevap evet önemli olur. Ancak tüm motivasyonu ve verimi buna bağlamamak lazım. Kütüphane dışında çalışamayanlarınız vardır aranızda aynı şekilde kendi masası dışında çalışamayanlarınız da. Ben, masa lambamın ışığını duvara yansıtmazsam ders çalışamıyorum, diyeni de duydum. Eminim siz de böyle motivasyonu yükseltecek değişik çalışma yöntemleri duymuşsunuzdur. Bunlar belirli bir yere kadar olması gereken şeyler elbette ama ders çalışmak için asla kesin bir ölçüt değildir. Sizin asıl odaklanmanız gereken şey günlük belirlediğiniz ders çalışma hedefini gerçekleştirmektir. Bakın yineliyorum, uygun bir ders çalışma ortamı tabii ki önemli ama şart bir ölçüt değil.

Mesela, olmazsa olmaz çalıştığınız bir ortam var, çalışmak için tam vaktinde o ortama kuruldunuz. Her şey sizin çalışma ortamınızla aynı paralellikte ilerliyor. Masaya kurulmuş siz, sessiz ortam, önünüze gelen meyveler… Tam derse dalmışsınız her şey müthiş gidiyor, birden bir zil sesi… Eyvah davetsiz misafir mi o? Bu en basite indirgenilecek bir olay, bunun daha değişik ve olası durumları var.

Her gününüz diğer gününüzle aynı mükemmellikte gitmeyecektir. Bir gün daha çok odaklanıp diğer gün daha az konsantre olacağınız zamanlar da elbette olacaktır. İşte asıl mevzu günlük belirlediğiniz hedeflerinizi aksatmamanız. Yani ortam değişiklik gösterecektir, önemli olan sizin bu değişikliğe taviz vermemeniz. Bu noktada irade kontrolü yapabiliyor olmanız sizin dikkatinizi minimum derecede etkileyecektir. Gerekli zamanlarda mekandan soyutlanabilirseniz çalışmadaki veriminizi artırabilirsiniz.

zamanlı çalışmak

Ders çalışma ortamını hallettiğimize göre gelelim ders çalışma saatlerine. Bu konu da çalışma ortamı gibi önemli bir konu. Çünkü bu ikisini düzene oturttuğunuz takdirde her şey daha kolay olacaktır. Çalıştığınız zaman aralığı ve ortam birbiriyle yap-boz parçaları gibidir. Günün belirli saatlerini ders çalışmak için ayırıyorsunuz. Bunu yaparken günlük bitmesi gereken konular ve testleri baz alarak ilerliyorsunuzdur büyük ihtimalle. Bu düzeni iyi kurmanız ve iyi korumanız lazım. Bazı arkadaşlarımız sabahın erken saatlerinde çok iyi ve etkili çalışabilirken aynı saatlerde bazılarımız uyanamıyor bile.

Çalışma ortamında dikkat edilmesi gereken hususlar bu konu için de geçerli. Tekrarlıyorum, her günümüz aynı değil ki olmamalı da. Biz daha iyisi için uğraşmalı ama bu konuda başarısız olursak bırakmamalıyız. çünkü en güzel başarılar yaşanmış çok başarısızlıkların ardından gelir.

Saat hususunda biraz daha temkinliyim ben çünkü ayırdığınız vakit derste aldığınız verime değmeli. Çoğu eğitimci bu dediğime karşı çıkacaktır belki ama ders çalışırken verim almıyorsanız sırf bir süre boyunca masa başında kalmanız gerekiyor diye kendinize bu işkenceyi yapmayın. Ders çalışırken verim almak çok önemli, siz verim almıyorsanız isterseniz günlerce hiç kalkmadan o konuya çalışın hiçbir şey anlamayarak o masadan kalmış olacaksınız. Tabii ki saat belirleyin, bir süreyle çalışın ama zihninizin o konuyu anlama potansiyelini de kontrol etmeyi unutmayın. Önemli olan çok çalışmak değil verimli çalışmak.

O zaman ne yapıyoruz? Çalışmak için gün ve saat beklemiyor; müsait yer ve köşe de aramıyoruz.

“Her gün ve her saat çalışmanın en müsait zamanı; her yer ve köşe çalışmanın en müsait yeridir.”(Ali Fuad Başgil)

 

 Bir cevap yazın