Zaman Yönetimi – Pomodoro Tekniği

Zaman Yönetimi Uzmanlarının En Çok Önerdiği Teknik: Pomodoro Tekniği

Nedir bu Pomodoro Tekniği ve domates ile ne ilgisi var?

Pomotoro İtalyanca domates demektir. Tekniği isimlendiren şey ise domates şeklindeki ünlü mutfak zamanlayıcısı. 1980’lerin sonunda Francesco Cirillo isimli İtalyan bir öğrenci bu mutfak zamanlayıcısını ders çalışma saatlerini takip etmek için kullanmaya başlıyor böylece verimli çalışmak ve üretkenliği artırmak için en sık kullanılan yöntemlerden olan Pomodoro Tekniği ortaya çıkıyor.

 

Tekniğin adımları şu şekilde:

1) Yapmak istediğiniz işi belirleyin. Tek bir görev belirleyin, dikkatinizi tek bir göreve yönlendirmenin verimlilik üzerine etkisi çok daha yüksektir (Dikkat Artığı ve Tek Bir Göreve Yoğunlaşmanın Önemi yazımızı inceleyebilirsiniz).

2) Zamanlayıcınızı 25 dakikaya ayarlayın. Evet, sadece 25 dakika. Görevin bu sürede bitip bitmeyeceği konusunda endişelenmeyin.

3) 25 dakika dolana kadar görev üzerinde çalışın ve bitirdiğiniz seansı not edin. Unutmayın, 25 dakika boyunca yalnızca BİR görev. Whatsapp yok, telefon görüşmesi yok, e-maillere bakmak yok, Instagram’da gezinmek yok.

4) 5 dakika ara verin. İlk Pomodoro’nızı tamamladınız bile! 25 dakikada gelen aramalara bu aralıkta cevap verebilirsiniz. Ara faaliyetleri basit tutun, kalan enerjinizi diğer Pomodoro periyodlarında kullanacaksınız.

5) Bu döngüyü 4 kere tekrarlayın ve uzun bir mola verin. Uzun mola genelde 30 dakika olarak tavsiye edilir ancak arzu ederseniz sabah 4, öğlen 4, akşam 4 seans şeklinde günü verimli parçalara bölebilir ve oldukça uzun molalar kullanabilirsiniz.

 

pomodoro

 

Pomodoro Tekniği’nin Faydaları

Pomodoro Tekniği, işleri yüksek odak düzeyinde bitirmeye yardımcı olmaktadır. Verilen kısa molalar sayesinde dikkat taze tutulur, maksimum odaklanma sağlanır ve zihinsel yorgunluk daha az hissedilir.

Zaman kontrolü ve verimlilik

Pomodoro Tekniği sayesinde bir aktivitenin ne kadar süre gerektirdiğini daha kolay belirleyeceksiniz, bunca zamanın nereye gittiğini keşfetmenize yardımcı olacak. Bu yöntem ile çalışırken bölümleri önleyecek ve odaklanmayı sürdüreceksiniz. Zamanı verimli kullanmanın etkin bir adımı olacak.

Planlar ve hedefler

Zamanını verimli şekilde yönetebilmeniz sayesinde gününüzü doğru planlamaya ve zamanı etkin kullanmaya başlayacaksınız. Bu doğrultuda kendinize daha net hedefler belirleyecek ve işin ne kadar sürede biteceğini bildiğiniz için kontrolü elinizde tutacaksınız.

Motivasyon ve üretkenlik

Sadece 25 dakika çalışmak, saatlerce çalışmaktan çok daha kolaydır. Kısa çalışma süreleri kolay görünecek ve işleri daha yüksek motivasyonla tamamlamanızı sağlayacak. Aynı zamanda işleri küçük parçalara böldüğünüz için tamamlanan her parça size iş bitirmiş olma hissi verecek ve motivasyonunuzu artıracaktır.

 

*Zamanlayıcı için uygulama marketlerine “pomodoro” yazıp ücretsiz zamanlayıcı indirebilirsiniz.

*5 dakikalık mola biraz uzayabilir ama odağınızı kaybetmemek için 10 dakikayı geçmeyin.

 

Kaynak: Cirillo, F. (2009). The Pomodoro Technique: The Life-Changing Time-Management System. Londra: Virgin Books.Bir cevap yazın