Verimli Öğrenme için Mola Vermek Neden Önemli?

Verimli Bir Öğrenme için Mola Vermek Neden Önemli?

California Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, fareler bilinmeyen bir bölgeyi keşfetme gibi yeni bir öğrenme deneyimi yaşadığında beyinlerinde yeni bir aktivite şeması ortaya çıktı. Farelerin beyninde kalıcı hafıza değişimi olduğunu saptayan araştırmacılar, bu değişimin yalnızca deneyimleri arasında ara veren farelerin beyninde meydana geldiğini raporladılar. Yani yalnızca öğrenme deneyimi sonrası ihtiyacı olan molayı veren farelerde aktif bir öğrenme gerçekleşmiş gibi gözükmekte. Araştırmacılar bunun insanlar için de geçerli olduğunu ön görüyor. Öğrenme ve hafıza konusunda uzmanlaşan Loren Frank, “Kesinti beynin yaşadığı deneyimleri gözden geçirmesine, onları sağlamlaştırmasına ve onları kalıcı anılara dönüştürmesine izin veriyor.” diyor. Beyin sürekli olarak uyarıldığında öğrenme sürecini engelliyor diyebiliriz.

Molanın ne şekilde verildiği de öğrenme deneyiminin kalitesini etkileyen faktörlerden biri.

Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, doğa içinde yürüyüş yapanların öğrenme performansının şehir içinde yürüyüş yapanlardan önemli ölçüde yüksek olduğunu ortaya koydu. Bunun sebebi ise şehir içindeki uyaran sayısının çokluğu ve bunun bizleri yorgun kılması.

Bilim insanlarına göre, egzersiz yaparken aynı anda birden fazla iş yaptığımızda ya da metro beklerken kısa bir video izleyerek eğlediğimizde hatta rahatladığımızda bile beyinlerimiz yoruluyor olabilir.

“İnsanlar kendilerini yenilediklerini sanıyorlar ama kendilerini yoruyorlar.”

– Marc Berman, Sinirbilimci.

Mola verdiğimizde genelde neler yapıyoruz?

öğrenme

Instagram’da yıllar önceki sıra arkadaşımızın hikayesini izliyoruz,

Youtube’da şöyle bir gezinip bir videodan diğerine atlıyoruz,

Whatsapp’da gelen mesajları kontrol ediyoruz,

Zihnimizi dinlendirmek yerine beynimizi uyarana maruz bırakarak öğrenme performansımızı düşürecek her şeyi yapıyoruz…

Sonuç olarak,

-Yüksek bir öğrenme performansı için mola vermek oldukça önemli. Pomodoro Tekniği gibi aralıklı çalışma tekniklerini kullanmayı tercih edebilirsiniz (Tekniğin detaylarına ‘Zaman Yönetimi – Pomodoro Tekniği’  yazımızdan ulaşabilirsiniz).

-Verdiğiniz molalarda telefonunuzu elinize alıp yeni uyaranlara maruz kalmak yerine pencereden bahçedeki ağaçlara bakmak, yürüyüşe çıkmak, bir kahve yapmak, yatağınıza uzanıp gözlerinizi dinlendirmek daha etkili olabilir.

Kaynak: http://tony-silva.com/eslefl/miscstudent/downloadpagearticles/techanddowntime-nyt.pdfBir cevap yazın